SLAVÍČEK, O. Měření jasů a náhradní teploty chromatičnosti světelných reklam pomocí jasového analyzátoru LDA-LumiDISP [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Motyčka, Martin

Student Oldřich Slavíček měl za úkol ve své práci zpracovat rešerši normativních požadavků kladených na světelné reklamy a fotometrických přístrojů, které lze využít pro jejich měření. Dále měl student za úkol provést měření co nejvíce reklam v Brně pomocí jasového analyzátoru LDA – LumiDISP a vyhodnotit statisticky naměřená data a zjistit, kolik světelných reklam nesplňuje normu. Student v průběhu zpracování práce byl velice aktivní a samostatný. Studentovi se podařilo v první fázi vyhledat a vytřídit vhodné světelné reklamy a v druhé fázi provést jejich měření. Samotné měření bylo velice náročné, protože muselo probíhat ve večerních hodinách a někdy i za nízkých teplot. Celkem bylo změřeno přes 143 světelných reklam napříč celým Brnem. Tyto naměřená data shledávám za velice přínosná a kladně hodnotím i statistické zpracování všech dat. Všechny body zadání práce tedy byly splněny. Práce popisuje normativní požadavky, měřicí přístroje a navrhuje metodiku měření reklam včetně výběru vhodného objektivu a formu zpracování dat. Student čerpá z dostatečného množství české tak zahraniční literatury. Bohužel práce obsahuje velké množství chybně formulovaných odborných termínů a spojení, nespisovných výrazů, překlepů, chyb v interpunkci a pravopisných chyb. Některé popisky grafů mohly být lépe pojmenovány. Některé symboly veličin nejsou kurzívou a stěžejní tabulka 6.2 mohla být rozdělená pro větší přehlednost na více menších tabulek. I přes výše zmíněné nedostatky práci hodnotím velice kladně 85 b stupněm B a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Novák, Filip

Bakalářská práce na téma „Měření jasů a náhradní teploty chromatičnosti světelných reklam pomocí jasového analyzátoru LDA-LumiDISP“, vypracovaná panem Oldřichem Slavíčkem je ve své podstatě rozdělena na teoretickou a praktickou část. V teoretické části autor popisuje fotometrické veličiny, dopady světla na lidský organismus, fotometrické měřicí přístroje a požadavky dané legislativou, týkající se parametrů světelných reklam. V praktické části je pak uvedena metodika měření a vyhodnocování výsledků a také je uvedeno několik případů světelných reklam, které byly důkladněji zkoumány z hlediska jasu a náhradní teploty chromatičnosti. Naměřené hodnoty pro všech 143 světelných reklam jsou pak uvedeny v příloze. Práci hodnotím jako v zásadě povedenou, přínosnou zejména v oblasti popisu měřící metodiky a slušného množství měřených světelných reklam. Jako povedené hodnotím také srovnání starší a nové legislativy. K bakalářské práci mám následující připomínky: Zejména z hlediska úpravy a stylistiky mohla být práce důkladněji provedená. Obsahuje poměrně velké množství překlepů, chybějících znaků a mezer a podobně. V BP se také nacházejí místy poněkud krkolomné či nepřesné formulace, například „bílý zdroj světla“ (s. 15) nebo „velké množství jasu“. CIE 1960 je kolorimetrický prostor, nikoliv kalorimetrický. Na straně 20 se vyskytuje věta „Modré světlo má vlnovou délku od 300 do 700 nm, spadá sem tedy i UV záření“, se kterou faktuálně nelze souhlasit. Jev „Ophthalmia photoelectrica“, popsaný v kapitole 2.4.2 je zánět rohovky, vyvolaný UV zářením umělého původu, nejde tedy o sněžnou slepotu, jak popisuje autor. Vyhodnocení jasů pomocí histogramu je statistické, nikoliv statické. V teoretické částí mohla být (náhradní) teplota chromatičnosti vzhledem k zaměření práce rozebrána poněkud podrobněji. V porovnání jasových analyzátorů mohly být více detailněji porovnány technické parametry uvedených zástupců. Strana 32 – ND filtr pro velké hodnoty jasu není náhradou za spektrálně korekční filtr. Tabulka 6.2 mohla být formátována vhodněji. I přes uvedené nedostatky práci hodnotím kladně (80/100, B) a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 151356