TROJAN, V. Návrh diferenciální rozdílového zesilovače v technologii CMOS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Kledrowetz, Vilém

Cílem této bakalářské práce bylo navrhnout diferenciální rozdílový zesilovač (DDA) ve 180 nm technologii od společnosti TSMC, kdy je plánováno tento obvod použít v připravovaných komplexních obvodech jako je např. modulátor delta-sigma nebo variabilní rezistor. Student přistoupil k řešení práce aktivně, pracoval samostatně a na konzultace přes MS Teams byl vždy připraven. Také se velmi rychle naučil pracovat s programem Cadence Virtuoso včetně nového prostředí ADE Assembler umožňující nastavovat a spouštět pokročilé simulace. Výsledný obvod byl navržen a řádně odsimulován pomocí pokročilých analýz a student tak splnil zadání. Nad požadavek zadání student vytvořil také kompletní layout obvodu. Kladně také hodnotím práci s literaturou. Slabší částí bylo sepisování práce, především nejasné/nepřesné vyjadřování apod. Nicméně student pracoval s dostatečnou časovou rezervou a bylo tak možné na formální stránce zapracovat. Na základě výše uvedeného hodnotím bakalářskou práci A/93 b.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Khateb, Fabian

Bakalářská práce se zabývá návrhem operačního zesilovače DDA s maximálním vstupním a výstupním napěťovým rozsahem a nízkou spotřebou. Teoretická část práce je věnována základním stavebním blokům integrovaných obvodů, například proudovým zrcadlům, operačním zesilovačům a jejich výstupním třídám. V praktické části se zabývá návrhem DDA zesilovače s technikou rail-to-rail a třídou výstupního stupně AB. Celý návrh je podrobně popsán. Výsledky simulace jsou dobře prezentované, literatura byla vhodně zvolena a poznatky z ní byly dobře využity. Práce obsahuje málo formálních nedostatků nebo nesprávných formulací, až na výjimky: V tab. 2.1 je uvedeno, že reálný zesilovač v otevřené smyčce má zesílení 0–120 dB. Je hodnota minimálního zesílení 0 dB správně uvedena? Rovnice 2.3: AU je definován jako zesílení OZ v otevřené smyčce pro nízké kmitočty. Platí tedy rovnice pouze pro nízké kmitočty? Obr. 4.1: proudová zrcadla M3, M4 by měla být typu PMOS; M7, M8 by měla být typu NMOS. Rovnice 4.2: UGS3,4 by mělo být uvedeno jako UGS5,6 a stejně tak i v rovnici 4.3. Str. 33: zvolená hodnota zatěžovací kapacity CL = 2 pF je příliš malá. Str. 42: rozptyl pracovních teplot v komerčním rozsahu 0 °C – 70 °C. Tento rozsah je malý a měl by být alespoň v rozmezí -20 °C – 90 °C. Student splnil zadání, a proto práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 134684