VLACH, M. Automobilový LED driver s doplňkovými funkcemi [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Šteffan, Pavel

Student Bc. Marek Vlach vypracoval diplomovou práci na téma Automobilový LED driver s doplňkovými funkcemi. Hlavním cílem práce byl návrh výkonového LED driveru s přídavnými funkcemi určený pro automobilový průmysl. Práce je velmi přehledně rozdělena mezi teoretickou a praktickou část. Po formální stránce je práce velmi dobře zpracována. Obsahuje velmi dobře zpracovanou část návrhu, včetně nutných matematických výpočtů. Na část návrhu navazuje dobře zpracovaná část ověření navrženého systému, která je doložena velkým počtem měření. Student vhodně pracuje s doporučenou literaturou, kterou průběžně cituje, celkem vychází z dvacetisedmi pramenů. Předložená práce ukazuje, že student zmíněné problematice rozumí. Navrhuji proto práci k obhajobě se stupněm výborně a počtem bodů 96.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Duz, Aleksei

Student Bc. Marek Vlach ve své diplomové práci „Automobilový LED driver s doplňkovými funkcemi“ zabývá návrhem a realizací LED budiče s rozšířenými funkcemi pro automobilový průmysl. Zadání diplomové práce lze považovat za náročné, velké množství času musel diplomant strávit při návrhu, simulování a testování. Práce je přehledně a logický rozdělená do 6. kapitol, plus kapitola úvodní a závěr. V kapitolách 1. a 2. diplomant uvádí stručný úvod do problematiky LED diod a zvyšující-snižujících měničů, kde student se pokusil popsat jen nejdůležitější věci (parametry LED diod, nastavení optimálních pracovních podmínek pro LED diody pro dosažení maximální životnosti, topologie a princip funkčnosti zvyšující-snižujících měničů). Ve 3. a 4. kapitole student stanoví, co musí výrobek obsahovat a jaké parametry a specifické kvalifikace splňovat. Diplomant prokazuje schopnost vybírat součástky s ohledem na jejich elektrické a parazitní vlastnosti včetně závislosti na teplotě. U kritických součástek, např. dioda nebo tranzistor, diplomant výpočtem ověřuje, zda můžou být použité v mezních případech funkčnosti budiče. Každý krok návrhu je pečlivě popsán a návrh se opírá nejen o výpočty, ale i o simulace složitějších zapojení. Po dokončení schématu student provádí rozvod DPS, kde každé rozhodnutí, buď umístění součástky nebo vedení vodiče, je odůvodněno. V 5. kapitole diplomant názorně prezentuje vyrobený prototyp LED budiče a porovnává teoretické, simulační a praktické výsledky z testování. Po testování prototyp podléhá drobným změnám zapojení, které jsou odůvodněny. Student analyzuje dosažené výsledky a prokazuje porozumění provedeným měřením. Z předložených výsledku měření a analýzy studenta je vidět, že prototyp částečně funguje. Všechny bloky jsou otestované a funkční až na blok kontroly chyby LED řetězce. Uvedený blok funguje částečně. Dle studenta selhává v režimu POS světel, ale z práce plyne, že typ chyby nled-1 nebyl testován a byl jen nějakým způsobem zjištěn. V 6. kapitole diplomant shrnuje nedostatky prvního prototypu, diskutuje o možných změnách. Následně provádí možné jednoduché úpravy kolem spínačích prvků (např. tranzistoru) a podrobí upravený prototyp novým měřením EMC. Po měření diplomant provádí analýzu výsledků a diskutuje o dalších možných úpravách. Student bezesporu splnil všechny body zadání a prokázal výbornou znalost řešené problematiky a správně zvolil metody pro řešení zadaných úkolů. Práce diplomanta obsahuje drobné překlepy, obrázky prezentující obrazovky měřicích přístrojů nejsou čitelné. Uvedená práce celkově svědčí o výborných inženýrských schopnostech studenta, i přes všechny nedostatky navrhuji hodnocení A – 90.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 152484