LUKÁČ, V. Detektor polohy optického svazku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolka, Zdeněk

Student v rámci své bakalářské práce řešil návrh elektronických obvodů pro snímač polohy optického svazku za situace, kdy existuje nezanedbatelné záření pozadí. Po zhodnocení dostupných prvků byla vybrána čtyřkvadrantová fotodioda a pro ni byl navržen, realizován a experimentálně ověřen řetězec analogového zpracování signálu. Odevzdaná práce má odpovídající formální úpravu i rozsah. Její přílohou je dokumentace a zdrojové soubory k vyrobeným deskám a mikroprocesorovému modulu. Slovenský pravopis nejsem schopen posoudit, ale některé věty nedávají smysl. Práce má logickou strukturu, kdy na rozbor senzorů navazuje návrh čtyřkanálového selektivního zesilovače s logaritmickým detektorem. V závěru jsou prezentovány výsledky ověřovacích měření. Student pracoval na projektu rovnoměrně po oba semestry a na konzultace docházel pravidelně. Musím však konstatovat jistou nesamostatnost při řešení odborných otázek a nedostatky v analytickém přístupu při hledání příčin problémů během oživováním a charakterizace obvodu. Před odevzdáním práce se student dostal do časové tísně, a proto nebyla realizována všechna měření. V práci také postrádám důkladnější rozbor přesnosti určení nulové polohy svazku. I přes výše uvedené výtky lze konstatovat, že zadání práce bylo splněno a navržený obvod bude využit při výzkumu v oblasti optických komunikací. Proto navrhuji bakalářskou práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Barcík, Peter

Cieľom bakalárskej práce bolo preštudovať vlastnosti pozične citlivých fotodetektorov a navrhnúť prípravok pre meranie pozície laserovej stopy. Bakalárska práca je rozdelená na štyri kapitoly. Prvá kapitola pojednáva o typoch a vlastnostiach laterálnych a segmentových detektorov. Ostatné tri kapitoly popisujú teoretický návrh, simuláciu jednotlivých funkčných blokov prípravku a jeho realizáciu. Z formálneho hľadiska je práca na veľmi slabej úrovni. V práci je veľké množstvo gramatických chýb a preklepov. Množstvo viet nedáva zmysel. Práca pôsobí dojmom, akoby si ju autor po sebe ani neprečítal. Matematické vzorce sú súčasťou vety, takže musia byť za nimi interpunkčné znamienka. Z odborného hľadiska je práca na priemernej úrovni. Študent pomerne podrobne popisuje jednotlivé kroky návrhu. Navrhnuté funkčné bloky simuluje v programe Orcad. Časť práce o overení funkčnosti je pomerne stručná. Na záver autor konštatuje, že prípravok nie je plne funkčný, čo je škoda. Kvalitu práce veľmi znižuje jej formálna úroveň. Zadanie považujem za čiastočne splnené.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 141509