JURÁČEK, A. Lokalizace obličejů ve video sekvencích v reálném čase [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Richter, Miloslav

Pan Bc. Aleš Juráček pracoval samostatně pod vedením konzultanta. Odevzdané práce (semestrální i konečná diplomová) svědčí o jeho značné pracovitosti a orientaci v dané problematice. Odevzdaná práce je velmi dobré úrovni a jednotlivé kapitoly v ní zabírají odpovídající rozsah. Celkově práce odpovídá o inženýrských schopnostech diplomanta, a proto ji doporučuji k obhajobě

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 49/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 19/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Přinosil, Jiří

Diplomová práce se zabývá aktuální problematikou automatické detekce obličejů v obraze. Na toto téma byla publikována v posledních letech řada odborných článků, ze kterých autor v rámci diplomové práce čerpal. V teoretické části práce je uveden výstižný přehled používaných metod a podrobně rozepsána metoda založená na strojovém učení - objektový detektor Viola-Jones, který patří mezi jeden z nejrozšířenějších algoritmů pro detekci obličejů. V praktické části práce pak autor implementoval tento algoritmus v programovém prostředí Matlab a za použití knihovny OpenCv rovněž v programovém jazyce C/C++. Dále pak použil tento implementovaný detektor tváří ze statických obrazů pro realizaci jednoduchého systému pro sledování pohybu obličeje ve videoskvencích. Cíle práce tedy byly zcela splněny. V teoretické části práce se mohl autor více věnovat i jiným metodám pro detekci obličejů a uvést například srovnání úspěšnosti několika zvolených metod. V praktické části pak musím vyzdvihnout vlastní prvotní implementaci zvoleného algoritmu v programovém prostředí Matlab a nikoli tedy jen jednoduché použití funkce z knihovny OpenCv, což ukazuje na plné pochopení principu tohoto algoritmu. Při realizaci systému pro sledování pohybu obličeje mohl autor experimentálně rozšířit samotnou detekci obličeje například o nějakou metodu pro sledování pohybu zvoleného objektu v navazujících snímcích obrazu, i když toto by zřejmě bylo již nad rámec diplomové práce. Při interpretaci výsledků autor zkoumá vliv počtu negativních a pozitivních trénovacích vzorů na úspěšnost detekce, přičemž porovnání by mohlo být rozšířeno i o stanovení vlivu světelných podmínek. Po formální stránce je práce na vysoké úrovni. Autor touto prací prokázal nezbytné znalosti a schopnosti k dosažení inženýrského titulu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Formální zpracování práce A 9/10
Odborná úroveň práce B 43/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 22368