FORMÁNKOVÁ, Z. Využití strojového učení pro klasifikaci epileptogenní tkáně po elektrické stimulaci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Cimbálník, Jan

Diplomová práce se zabývá analýzou intrakraniálního EEG při přímé elektrické stimulaci mozkové tkáně a vytvořením modelu strojového učení pro klasifikaci epileptogenní tkáně. Práce je velmi přehledně zpracována včetně podrobného úvodu do problematiky. Formálně je práce na vysoké úrovni s minimálními chybami (např. chybějící časová osa u obr. 4.2). Práce cituje nejnovější literaturu ze zahraničních zdrojů a citační styl splňuje předepsanou normu. Zádání práce bylo splněno, přičemž poznatky získáné při vytváření práce budou využity pro navazující výzkum v klinické neurologii, zejména z hlediska lokalizace epiletockých ložisek. Studentka prokázala velkou míru samostatnosti jak při vytváření počítačových kódů, tak při vypracování práce samotné. Práci hodnotím 97 body.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Mívalt, Filip

Diplomová práce Bc. Zuzany Formánkové se zabývá implementací využitím změny epileptických biomarkerů v okolí elektrické mozkové stimulace pro detekci epileptického ložiska. Teoretická část práce ukazuje hlubokou znalost dané problematiky a relevantní literatura je správně referencována. V praktické části studentka vytvořila dataset úseků před a po elektrické mozkové stimulaci pocházejících z 11 pacientů, který dále analyzovala. Studentka využila několik klasifikačních modelů založených na epileptických příznacích, aby vyhodnotila možnost využití 1-sekundových úseků v okolí stimulace pro přesnější lokalizace epileptického ložiska. Dosažené výsledky jsou popsány a správně interpretovány. Analýza neuromodulačního efektu elektrické mozkové stimulace je velmi relevantní téma v klinickém výzkumu epilepsie a může formovat budoucí klinickou praxi a dosažené výsledky rozšiřují současný stav poznaní. Limitující dosažené výsledky neubírají na kvalitě práce, naopak zvýrazňují náročnost vedení biomedicinského výzkumu současně s klinickou praxí, zvláště u extrémně náročných úkolů, jako je detekce epileptického ložiska. Prezentovaná práce je velmi kvalitní, čtivá, logicky strukturované a graficky i formálně na velmi vysoké úrovni. Zadání je plně splněno a doporučuji k obhajobě s 95 body.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 150842