SVOBODA, J. Identifikace víceparametrových reologických modelů automobilních elastomerových komponent [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Píštěk, Václav

Bakalářská práce byla zaměřena na specifickou problematiku víceparametrových reologických modelů elastomerových součástí. Dynamické vlastnosti těchto komponent jsou poměrně komplikované, neboť při harmonicky proměnném zatížení vykazují frekvenčně závislé hodnoty tuhosti a tlumicího součinitele, vyjadřované obvykle tzv. komplexním modulem pružnosti. Cílem řešení bylo vyjádřit dynamické vlastnosti elastomeru v potřebném frekvenčním rozsahu vhodným víceparametrovým modelem s konstantními hodnotami tuhostí a tlumicích součinitelů, který by vystihoval dynamické vlastnosti elastomerových součástí i při složitějších časových průbězích zatížení. Autor prokázal při zpracování jednotlivých etap práce plné porozumění této problematice, matematické znalosti z předchozího studia si rozšířil o poznatky z příslušných kapitol dynamiky, a zadání splnil v celém rozsahu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kaplan, Zdeněk

Cílem bakalářské práce bylo navrhnout vhodné víceparametrové reologické modely elastomerových komponent, jako jsou např. pryžové silentbloky pro pružné uložení pohonných jednotek ve vozidle. Pro stanovení dynamických vlastností těchto součástí výpočtem nejsou dosud k dispozici žádné metody potřebné úrovně, proto se využívají vhodná zkušební zařízení, na nichž lze vyšetřit frekvenčně závislé průběhy tuhostí a tlumicího součinitele při harmonickém zatížení. Jako vhodný víceparametrový reologický model s lineárními pružnými a tlumicími členy se pro takové součásti jeví zobecněný model Kelvinův. Pro stanovení jeho parametrů tak, aby se v požadovaném frekvenčním rozsahu jeho dynamické vlastnosti co nejvíce blížily reálným parametrům elastomerového členu stanoveným experimentálně, byl použit optimalizační algoritmus a sestavena účelová funkce, založená na metodě nejmenších čtverců. V práci prezentované výsledky dokumentují, že uvedený postup vede k výsledkům velmi dobře využitelným v dynamických modelech mechanických struktur s elastomerovými členy, přičemž lineární víceparametrový reologický model vystihuje reálné chování součástí i při složitějších průbězích zátěžných účinků. Text bakalářské práce je i po stránce formální zpracován na požadované úrovni, jako drobnou připomínku lze uvést chybějící zápis fyzikálních jednotek v seznamu symbolů na str. 23, nicméně v textu práce jsou vždy použité jednotky u příslušných veličin uvedeny. Zadání bakalářské práce bylo splněno v celém rozsahu. Závěrečnou práci Jana Svobody doporučuji k obhajobě před komisí pro SZZ.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 116414