HÝL, F. Návrh pseudo-diferenčních kmitočtových filtrů s využitím konvejorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Bakalářská práce řeší problematiku „Návrhu pseudo-diferenčních kmitočtových filtrů s využitím proudových konvejorů“. Studentovi bylo téma přiděleno před půl rokem a nebylo jednoduché ho v tomto kratším časovém úseku uvést zcela do problému. V teoretické části student poukazuje obecně na kmitočtové filtry, velmi zřídka se zmiňuje o pseudo-diferenčních filtrech, což požaduji za jeden z nedostatků. Dále popisuje proudové konvejory, které využil ve své práci. Cílem práce bylo navrhnout několik pseudo-diferenčních kmitočtových struktur. Autor navrhl pouze jedno funkční řešení v napěťovém režimu, v čem shledávám největší nedostatek. Navržená struktura byla experimentálně ověřena pro f0 = 50kHz a f0 = 500kHz. Experimentální měření v modulové charakteristice u obou případů vykazuje horší výsledky v porovnání se simulacemi. Z hlediska formálního a odborného bych měl několik připomínek: obr.3-4 není zcela správně, zadání na druhé straně je špatně naformátováno, neočíslované a špatně naformátované vzorce (proudový přenos nad obr.2-1 je špatně), chybí mi v příloze originální grafy z experimentálního měření. Nutno ale říci, že student od návrhu po experimentální měření pracoval velmi odpovědně a každý týden docházel na konzultace. Avšak závěrečné celkové zpracování a formální stránka práce má několik nedostatků. Přes výše uvedené nedostatky musím konstatovat, že minimální cíle práce byly splněny a proto hodnotím práci D/60 a doporučuji ji k obhajobě.
Práce se zaměřuje na návrh pseudo-diferenčních kmitočtových filtrů. Dle zadání práce bylo studentovým úkolem navrhnout několik zapojení tohoto typu filtru pracujících jak v napěťovém, tak i proudovém režimu, nicméně došlo k návrhu pouze jedné struktury. Sám student nemá jasno, v jakém režimu navržené zapojení pracuje. V abstraktu uvádí, že zapojení pracuje v napěťovém režimu, v kapitole 4 pak tvrdí, že obvod pracuje v režimu proudovém a dle kapitoly 5 se pak opět jedná o napěťový režim. V tuto chvíli bych považoval, že zadání je splněno pouze částečně. Hlavní problém mám ale s návrhem samotným. Dle schématu na Obr. 4-1 je jeden ze vstupů uzemněn a obvod tak od začátku pracuje pouze s nediferenčním signálem a ve výsledku se tak nejedná o pseudo-diferenční filtr. Další problém vidím v samotné funkci, kdy je výstupní odezva buďto výrazně ovlivněna parazitními vlastnostmi obvodu, nebo se již v návrhu nejedná o čistě horní propust a připočítává se k ní další člen přenosové funkce. Na přiloženém CD se bohužel nenachází potřebné soubory, které by mohli tuto domněnku potvrdit či vyvrátit. Značení jednotlivých napětí na Obr. 2-1 je zmatečné. Práci lze vytknout i mnoho formálních chyb: proměnné většinou nejsou značeny kurzívou, názvy tabulek jsou uvedeny pod tabulkou, mnohé zkratky nejsou vysvětleny při prvním výskytu, napětí je občas označováno jako „V“ namísto „U“, na konci kapitoly 2.5 chybí odkaz, rovnice nejsou číslovány, reference nejsou seřazeny v pořadí, v jakém se vyskytují v textu (reference 4 se vyskytuje před referencí 3 a 8 před 7). Na základě výše zmíněného je očividné, že se studentovi do problematiky nepodařilo příliš proniknout. Práci hodnotím F/48 bodů a ponechám na komisi, jak se rozhodne na základě toho, jestli student uspokojivě odpoví na doplňující otázky.
eVSKP id 118001