DOHNALOVÁ, P. Optimalizace kontrastu pro MRI značených trombů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Jiřík, Radovan

Studentka se práci na bakalářském projektu věnovala velmi aktivně, systematicky a pravidelně konzultovala. Provedla rozsáhlou rešerši MR vlastností tkání a kontrastních látek pro značení trombů. Dále extrahovala obdobné parametry z reálných měření na fantomech se značenými tromby. Studentka vytvořila program pro simulaci experimentů T1- a T2-váhovaného zobrazení značeného trombu a pomocí řady simulací stanovila pro vybrané kontrastní látky optimální nastavení akvizičních parametrů pro maximální kontrast v obraze, s ohledem na šum. Dále studentka navrhla a vyhodnotila možnost kombinování T1- a T2-váhovaných obrazů. Práci hodnotím jako velmi zdařilou.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Mézl, Martin

Předložená práce studentky Petry Dohnalové se zabývá problematikou optimalizace kontrastu pro MRI značených trombů. Práce je členěna do čtyř kapitol na 54 stranách. V teoretické rešerši je proveden rozbor problematiky molekulárního MRI pro měření při diagnóze cévní mozkové příhody. Teoretická část práce je na velmi vysoké úrovni, která je nad rámec bakalářského studijního programu. Přesto bych ocenil lepší strukturu textu práce, kdy zvolené dělení do podkapitol a nižších stupňů pomocí tučných nadpisů ztěžuje orientaci čtenáře v textu. Praktická část představuje více než polovinu délky práce. V první části je provedena cenná rešerše relaxačních časů T1 a T2 a relaxivit pro různé kontrastní látky. Kladně oceňuji, že rešerše je provedena v úplnosti a zahrnuje nejenom klinické, ale i preklinické aplikace v dané problematice. V praktické části byla dále provedena analýza fantomových dat, které byly měřeny na ÚPT AV ČR. Dále se studentka zabývala simulacemi experimentu pomocí T1- a T2-váhovaného MRI. Následné vyhodnocení je provedeno s ohledem na dosažitelné poměry CNR a SNR. U těchto metrik bych ocenil odkaz na literaturu, protože definic těchto poměrů v oblasti lékařského zobrazování je celá řada. Studentka dále zkoumala možnou fúzi obrazů získaných T1- a T2- váhováním. Výsledky jsou dostatečně popsány a diskutovány. Práce je doplněna grafickými rozhraními (GUI), které je možné využít pro v práci popsané simulace. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Místy je problematická orientace v textu, kdy je křížově odkazováno do vzdálených kapitol. Práce cituje 51 literárních položek, kdy se především jedná o zahraniční odborné publikace, což nebývá zvykem ani u některých diplomových prací. Studentka při tvorbě práce prokázala dostatečné znalosti, které pramenily ze studia problematiky a důsledného zpracování naměřených dat. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou výborně (A – 95 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 126695