KREMPASKÁ, V. Studium metabolismu termofilní bakterie Caldimonas thermodepolymerans [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Buchtíková, Iva

Studentka Bc. Vladimíra Krempaská se ve své diplomové práci věnuje studiu metabolismu termofilní bakterie Caldimonas thermodepolymerans, která je vhodným kandidátem k produkci polyhydroxyalkanoátů. Diplomová práce je psaná v anglickém jazyce, protože část experimentální práce byla vypracována na univerzitě VUB v Bruselu, Vrije Universteit Brusel, kde studentka absolvovala tříměsíční stáž. Chtěla bych vyzdvihnout nadšení a velmi pozitivní přístup studentky k práci. Během rozsáhlé experimentální části práce prokázala nejen laboratorní zručnost ale i inciativu při řešení úkolů. Se stejnou zodpovědností také přistupovala k vypracování textové části závěrečné práce. Studentka také výborně pracovala s odbornou literaturou, kde je znát její přehled v dané problematice i samostatné myšlení. Podobnost textové části je menší než 20 % tudíž je považována za originální. Výsledky prezentované v práci jsou podstatné pro pochopení metabolismu bakterie Caldimonas thermodepolymerans a budou dále rozvíjeny a budou součástí publikace v mezinárodním časopise. Celkový přístup k práci hodnotím velmi kladně, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sedlář, Karel

Studentka Vladimíra Krempaská se ve své práci zabývala studiem metabolismu bakterie Caldimonas thermodepolymerans při kultivaci na třech substrátech typicky se nacházejících v lignocelulóze, a to glukóze, xylóze a celobióze, s cílem zjistit jak bakterie roste a popsat množství produkovaných polyhydroxyalkanoátů (PHA). V teoretické části práce vhodně shrnuje veškerou problematiku týkající se PHA, jejich produkce z odpadních látek i extrémofilní organismy. Rešerše je velmi kvalitní i díky příkladné práci s literaturou, kdy autorka cituje téměř 100 publikací a čtenáře vhodně uvádí do tématu práce. Všiml jsem si pouze drobné chyby, kdy jsou v textu prohozeny popisy drah II a III nastíněných v Obr 6. Většinu práce pak tvoří část praktická. Ta začíná velmi podrobným popisem experimentálních metod, což velmi oceňuji, protože v rámci práce bylo provedeno mnoho experimentů nejen na VUT, ale i na univerzitě VUB v Belgii, kde studentka absolvovala stáž. Celkově je množství experimentální práce na poměry magisterského studia nadprůměrné. Za hlavní přínos práce považuji především výzkum exprese dvou vybraných transportérů sacharidů, práce ale přináší i další důležité původní výsledky, které by mohly a měly být publikovány ve vhodném odborném periodiku. Díky podrobnému nastudování tématu hodnotím jako vysoce nadprůměrnou i prezentaci a diskusi výsledků. Celá práce je logicky strukturována, je psána anglicky a to velmi čtivou formou, byť občas obsahuje nestandardní formulace a občasné překlepy. Práce je doplněna názornými ilustracemi a grafy. Nicméně grafy na obr. 8-10 by mohly být spojeny do jednoho obrázku, což by i vzhledem k jejich diskusi bylo mnohem informativnější a další, především sloupcové grafy by mohly mít stejnou grafiku, což by zcela určitě působilo celkově lepším dojmem. Zadání práce považuji za bezezbytku splněné a pro množství původních výsledků ji i přes některé formální prohřešky doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnotit stupněm A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 156662