JEŘÁBEK, M. Analýza vícefaktorového namáhání elektroizolačních materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozsívalová, Zdenka

Předložená diplomová práce seznamuje s nedestruktivními metodami měření dielektrických vlastností látek a experimentálním prověřením základních dielektrických vlastností, především frekvenčních závislostí obou složek komplexní permitivity, vzorků drážkové izolace na bázi polyesterové pryskyřice v průběhu tepelného, elektrického a kombinovaného namáhání. Bc. Michal Jeřábek realizoval veškeré experimentální práce v laboratořích Ústavu elektrotechnologie FEKT, zkušební zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 70 stran včetně seznamu použité literatury a přehledu symbolů používaných v textu. Práci správně rozčlenil na teoretickou a experimentální část a doplnil úvodem do problematiky a závěrem shrnujícím význam prováděných experimentů. V teoretické části je uveden především přehled fyzikálních jevů v dielektriku, shrnutí poznatků z teorie tepelného, elektrického a kombinovaného namáhání materiálů, přehled střídavých diagnostických metod a vysvětlení pojmu složená soustava. Již v průběhu získávání teoretických znalostí a vědomostí, nutných k provedení předepsaných experimentů, prokazoval student samostatný přístup a schopnost práce s doporučenou, ale i studentem vyhledanou literaturou. Zvláště v části popisující možnosti namáhání materiálů projevil student dobrou schopnost práce s cizojazyčnou literaturou. V experimentální části je popsán zkoumaný materiál, měřicí metodika včetně použitých zařízení a postupu měření; dále jsou zde shrnuty výsledky měření a vyhodnocení celého experimentu. I k této etapě práce přistupoval student samostatně, pečlivě a velmi zodpovědně, jednotlivé etapy práce a dosažené výsledky pravidelně konzultoval s vedoucí práce; na všechna jednání přicházel dobře připraven. Diplomant se také aktivně podílel na inovaci, reorganizaci a sestavení pracoviště pro zkoušky materiálů elektrickým a kombinovaným namáháním. Výsledky měření vyhodnotil formou přehledných grafických závislostí uvádějících vliv kmitočtu, teploty a relativní vlhkosti na složky komplexní permitivity v průběhu tepelného, elektrického a kombinovaného namáhání materiálů. Předložená práce je sepsána pečlivě, přehledně a výstižně, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na velmi dobré úrovni. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Výsledky provedených experimentů lze využít při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury A 9/10
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 16/20
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Frk, Martin

Předložená diplomová práce pana Jeřábka je řádně rozčleněna na teoretický rozbor a experimentální část. V teoretické části je uveden popis chování dielektrických materiálů v elektrickém poli a přehled střídavých elektrických metod včetně použité metody dielektrické relaxační spektroskopie. V souladu se zadáním je věnována zvýšená pozornost životnostním zákonům, resp. modelům popisující tepelné, elektrické a zejména kombinované namáhání. Experimentální část obsahuje charakterizaci zkušebních vzorků materiálu Isonom NMN, přehled zkušebního a měřicího zařízení i vlastní postup experimentu, z kterého vyplývá, že se student částečně podílel při návrhu a sestavování pracoviště, umožňujícího realizovat kombinované namáhání izolačních materiálů. V závěru diplomové práce je uvedeno vyhodnocení dosažených výsledků experimentu. Na základě obsahové stránky diplomové práce lze konstatovat, že diplomant splnil všechny uvedené body zadání. Z charakteru práce vyplývá, že student prostudoval a využil pro zpracování diplomové práce různých zdrojů odborné literatury z dané oblasti, včetně několika zahraničních publikací, které všechny řádně citoval. Odborná úroveň práce je na vysoké úrovni, zejména problematika namáhání dielektrických materiálů, na druhou stranu mohlo být věnováno více prostoru metodě dielektrické relaxační spektroskopie ve frekvenční oblasti, která by našla uplatnění při vyhodnocení experimentu. V rámci interpretaci a vyhodnocení dosažených výsledků je správně zohledněn vliv různého typu namáhání a prostředí na výsledné elektrické vlastnosti materiálu, ale postrádám zde detailnější matematické a fyzikální vyhodnocení dielektrických spekter pomocí metody dielektrické relaxační spektroskopie. Po formální stránce lze v předložené práci vytknout u grafických závislostí příliš hustý rastr na osách a uvádění číselných hodnot veličin na příliš mnoho platných číslic (neodpovídá přesnosti měření), který snižuje celkový dojem z grafu. Současně v celé práci není dodrženo jednotné formátování a vzhled textu a také se vyskytují nedostatky ve stylizaci vět, které vyplývají z vlastního překladu zahraničních publikací. Uvedené skutečnosti však zásadně nesnižují její odbornou kvalitu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Formální zpracování práce B 8/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 14/20
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce B 41/50
Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 20846