OBRAČAJ, J. Aplikace vybraných odpadů potravinářského průmyslu v biotechnologii karotenogenních kvasinek se zaměřením na optimalizaci výtěžnostních koeficientů. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Szotkowski, Martin

Předložená diplomová práce studenta Jana Obračaje se zabývá aplikací netradičních potravinářských odpadů a alkoholů v biotechnologii karotenogenních kvasinek a studiem jejich vlivu na produktivitu a celkovou toleranci karotenogenních kvasinek. V rámci práce byly provedeny pilotní fermentorové kultivace s využitím těchto odpadů. Experimentální schéma této práce vyžadovalo vysokou míru samostatnosti, aktivního přístupu a zejména velké množství času. Student v této práci splnil všechny stanovené cíle a úkoly. V průběhu práce aplikoval získané znalosti a přicházel se zajímavými úpravami a optimalizací kultivačních podmínek. Získané výsledky v této práci poskytují zajímavé a důležité informace pro navazující experimenty a možný scale-up ve větších objemech. Zároveň bylo zjištěno, že vybrané karotenogenní kvasinky jsou schopny tolerovat a utilizovat komplexní substráty, jako např. výpalky a odpady z lihovarského průmyslu, které mohou sloužit jako vhodný zdroj pro biotechnologickou produkci obohacené biomasy karotenogenních kvasinek. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji celkovou známkou "výborně (A)".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Němcová, Andrea

Student Bc. Jan Obračaj predložil diplomovou práci zabývající se aplikací odpadních materiálů v biotechnologii karotenogenních kvasinek se zaměřením na optimalizaci výtěžnostních koeficientů. V rámci teoretické části práce student podal přehlednou rešerši zaměřenou na vybrané použité kvasinkové kmeny a jejich sledované metabolity, na důležitost antioxidačních látek v boji proti volným radikálům, a také zde bylo pojednáno o analytických metodách využitých v experimentální části práce. Teoretická část je sepsána celkem na 15 stranách s využitím řady převážně zahraniční literatury. Ráda bych upozornila na drobnou formální chybu týkající se použitého zdroje č. 38 a č. 43, dle názvu se zdá, že se jedná o tu samou publikaci. V popisu chybí uvedené římské číslovaní jednotlivých publikací (díl I. a díl II.) Z experimentální části práce vidět, že student provedl opravdu veliké množství experimentů, k čemu nasvědčuje i množství sepsaných výsledkových stran. Pro časově náročné experimenty bylo využito celkem 7 kvasinkových kmenů a 7 různých alternativních uhlíkových zdrojů (kromě kontrolního média). Byly stanoveny jak produkční vlastnosti jednotlivých kmenů na konci kultivačních experimentů, i v průběhu stacionární fáze růstu, tak se sledovaly i samotné růstové charakteristiky. Kultivační screeningové experimenty byly zakončeny velkoobjemovou kultivací s vybraným kvasinkovým kmenem na vybraném uhlíkovém substrátu. Bylo provedeno opravdu úctyhodné množství experimentů, které si vyžaduje vysokou míru samostatnosti, orientace v problematice a také plánování. Nicméně v cílech experimentální části práce bylo sledování výtěžnostních koeficientů. Student opravdu provedl veškeré analýzy vedoucí k zjištění těchto koeficientů, ale domnívám se, že nepojal pojem ve správném smyslu, kde je výtěžnostní koeficient charakterizován jako YP/S pro produkt, a YX/S pro biomasu. Tyto koeficienty – bezrozměrné veličiny, udávají poměr akumulovaného sledovaného metabolitu, resp. biomasy ku množství použitého substrátu. Množství substrátu i jeho zbytkové množství student v práci stanovil. Uvedené rovnice a výpočty zde však chybí. Pokud v případě této diplomové práce byl výtěžnostní koeficient zamýšlen jako něco jiného, ocenila bych, aby v metodické části bylo vysvětlení tohoto pojmu. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem, množství provedených experimentů a kvality zpracování výsledků můžu konstatovat, že student Bc. Jan Obračaj splnil zadané cíle práce, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm výborný (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149079