DOBROVOLNÝ, J. Elektrodynamické síly v elektrických přístrojích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Šimek, David

Autor práce měl za úkol teoreticky rozebrat problematiku vzniku, působení, výpočtu a možných následků elektrodynamických sil v elektrických přístrojích, provést analýzu proudovodné dráhy a vypočítat elektrodynamické síly způsobené průchodem zkratového proudu konkrétního přístroje a na základě výsledků analýzy navrhnout modifikaci konstrukce přístroje s ohledem na elektrodynamické síly a ekonomická hlediska.. Student Jan Dobrovolný vypracoval práci s notnou dávkou samostatnosti ve vyvážené kombinaci s konzultacemi s vedoucím práce. Pečlivě přistupoval k zadaným úkolům, projevil zájem a asistoval u ověření působení zkratového proudu na zkoumaný odpojovač zkoušením v laboratoři spínacích přístrojů, které nebylo přímo předmětem zadání. Při práci používal odbornou literaturu, kterou řádně citoval. Zvláště pozitivně hodnotím samostatně a kvalitně vytvořený 3D model, který odpovídá předloženému přístroji a kvalitu provedení doprovodných obrázků, vytvořených také autorem, k výpočtům elektrodynamických sil. Odevzdaná práce je logicky i graficky dobře uspořádána a splňuje požadavky na formální úroveň bakalářské práce. Práci hodnotím výborně A (95 b) a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Bušov, Bohuslav

Oponentní posudek na bakalářskou práci Jana Dobrovolného Oponent BP: B. Bušov Autor vypracoval BP s názvem „Elektrodynamické síly v elektrických přístrojích“ Na 46. stranách je práce rozdělena do pěti kapitol, včetně závěru. V úvodu a ve druhé kapitole autor pojednává o účincích elektrického proudu v proudovodné dráze el. přístroje obecně, potom o tepelných a silových účincích, zejména v kontaktech. Ve třetí kapitole konkretizuje výpočtové vztahy pro silové účinky mezi úseky vodičů v několika praktických a odlišných konfiguracích, včetně nežádoucí odpudivé síly v kontaktním styku. Ve čtvrté kapitole se autor věnuje konkrétnímu přístroji –odpojovači. Vytvořil 3D model staršího robustního typu odpojovače určeného kdysi do severských podmínek. Pro tento přístroj autor dále v BP provádí kontrolní výpočty silových účinků působících v jednotlivých úsecích proudovodné dráhy. Podrobnou bilanci působících eldyn. sil provádí pro kritický úsek dráhy – kontaktní styk třecí. Autor počítal přechodové odpory v kontaktních stycích, měřil přechodové odpory a dle normy podrobil přístroj vyhovující zkoušce výdržným proudem v laboratoři spínacích přístrojů FEKT VUT. Autor konstatuje, že odpojovač se jeví jako předimenzovaný a navrhuje konstrukční úpravy, které by v současnosti uspokojily požadavky kladené na ekonomičnost konstrukce. Například navrhuje úsporu materiálu a snižuje počet připevňovacích šroubů. K tomu je dobré poznamenat, že přístroj ve své době byl předimenzován zejména proto, že byl určen pro instalace v rozvodnách na Sibiři. Konstatuji, že autor splnil požadavky a cíle zadání BP - v plném rozsahu. Postup řešení v teoretické i experimentální části práce jsou adekvátní. Práce je uspořádána logicky. Z formálního hlediska se vyskytuje několik drobných překlepů (str.23, třetí řádek…vyházet místo vycházet, str. 27, pátý řádek,…tyku místo styku, atp ale tomu se nevyhne žádná práce. Na obr. 20 není jasné, co je „nevodivý praporec“. Avšak celkově je grafická úroveň práce je na výborné úrovni. Bakalářskou práci hodnotím celkovým počtem bodů 90. Otázky: 1. V práci se počítá vícekrát úžinová odpudivá síla a také odpor v kontaktním styku. Z jakých silných teoretických předpokladů tyto výpočty vycházejí? 2. Na základě svojí práce autor dospěl k závěru, že daný přístroj je předimenzovaný. Jak jinak by bylo možno potvrdit takové tvrzení? B. Bušov

Navrhovaná známka
A
Body
92

eVSKP id 109352