KOWALCZYK, W. Návrh regulátoru pro větrnou turbínu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Bakalářská práce studenta Wiktora Kowalczyka se zabývá návrhem a realizací regulátoru nabíjení olověného akumulátoru pro větrnou turbínu. Úvodní rešeršní část definuje možné způsoby uspořádání, základní koncepci a funkcionalitu regulátorů. Tato část je zpracována srozumitelně, místy však autor používá zjednodušené formulace a popisuje funkce v obecné rovině. Pravděpodobným důvodem těchto nedostatků je použití nevhodné zdrojové literatury (Wikipedie). Navazující část zaměřená na měření parametrů generátoru větrné turbíny je zpracována srozumitelně. Naměřené grafické závislosti autor dále použil při návrhu parametrů regulátoru, což považuji za odpovědný technický přístup. Kapitola popisující návrh regulátoru je zpracována přehledně. Autor nejprve definuje základní funkční požadavky a následně popisuje způsob jejich naplnění, přičemž využívá kombinaci softwarově-hardwarového řešení. Výsledný návrh DPS není dokonalý, nicméně odpovídá autorovým počátečním zkušenostem s návrhem a výrobou DPS a jak vyplývá z testů regulátoru, je ve výsledku funkční. Vzhledem k nevhodným povětrnostním podmínkám a také z časových důvodů nebylo možné regulátor otestovat dlouhodobě. Základní funkcionalita však byla laboratorně ověřena. Jako vedoucí práce bych chtěl vyzdvihnout autorův aktivní přístup k řešení. Práce dle mého názoru splňuje všechny body zadání. Po formální stránce lze vytknout drobné gramatické chyby a stylistické nepřesnosti, v závěrečných kapitolách postrádám rozsáhlejší diskusi zvolených postupů při řešení. Kladně hodnotím kvalitu zpracovaných schémat a obrázků, které autor překreslil pro lepší rozlišení. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 90 b.
Předložená práce studenta Wiktora Kowalczyka s názvem „Návrh regulátoru pro větrnou turbínu“ se zabývá regulací nabíjení olověného akumulátoru napájeného ze synchronního generátoru větrné turbíny. Práce je členěna do několika na sebe postupně logicky navazujících částí. V první části student popisuje jednotlivé prvky systému a jejich provozní vlastnosti. V této části jsou taktéž popsány příklady možných technických řešení regulátoru nabíjení. Oceňuji, že student zde uvádí pouze relevantní informace týkající se bezprostředně tématu práce. V další části se student zabývá přípravou pracoviště a měřením provozních vlastností větrné turbíny. Výsledky jsou zpracované na odpovídající úrovni. Kladně hodnotím, že získaná data jsou následně použita při samotném návrhu parametrů regulátoru. Následuje část popisující samotný návrh regulátoru nabíjení. Zde jsou podrobně popsány jednotlivé části obvodového řešení podpořené potřebnými výpočty a schématy. Taktéž je zde detailně rozebráno softwarové řešení. V závěru praktické části práce student popisuje samotnou realizaci a oživení prototypu včetně testu provozních funkcí. Obvodový návrh a taktéž finální řešení DPS má řadu drobných nedostatků. Vzhledem k tomu, že v práci nejsou uvedeny podrobné výsledky testování nelze hodnotit do jaké míry mají vliv na správnou funkci zařízení. Celkově je práce zpracována na dobré úrovni. Drobným nedostatkem nijak nesnižujícím celkovou úroveň práce je občasný výskyt ne zcela technických výrazů a gramatických chyb. Z uvedených důvodů hodnotím práci kladně a doporučuji k obhajobě u SZZ. Práci hodnotím známkou A, 90 bodů.
eVSKP id 119497