RYGL, O. Webová aplikace pro energetický management budov [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student vypracoval práci na téma Webová aplikace pro energetický management budov. V teoretické části se student věnuje popisu principu vývoje webových aplikací, vhodným programovacím jazykům, autentizaci a zabezpečení. Dále student provedl rešerši dostupných řešení. V praktické části se věnoval studiu a popisu aktuálního backendového řešení pro sběr dat, které měl ve své práci vizualizovat. Následně navrhnul samotnou webovou aplikaci. V praktické části student popsal jednotlivé kroky tvorby webové aplikace. Nejdříve se věnoval struktuře aplikace. Dále popsal uživatelské rozhraní aplikace včetně vizualizace dat a přidávání uživatelů. V závěru popsal testování aplikace. Úroveň práce bohužel trochu snižuje někdy nedostatečné popsání jednotlivých funkcí aplikace. Kapitola věnovaná službě Thingsboard je také velmi stručná a mohlo by být lépe popsáno API mezi Thingsboard a webovou aplikací. V práci se občas objevují typografické a formální chyby. Některé obrázky mají špatnou kvalitu a jednoduché nákresy jako obr. 4.1 by měly být vektorově. Práce byla ve všech bodech splněna. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci známkou B/80.
Student Ondřej Rygl vypracoval bakalářskou práci, jejíž výstupem je webové uživatelské rozhraní pro stávající backendové API systému Thingsboard. Zadání práce považuji za splněné. Práce je psána sice věcně, ale místy až přehnaně stručně, a některé kapitoly by bylo vhodné rozvést více do hloubky (viz níže). To má za následek spíše podprůměrný rozsah práce, která čítá 51 stran. Z formálního hlediska práce obsahuje jen menší chyby, jako přetékání nezalomeného textu či chybějící interpunkce v některých odrážkách. Členění kapitol je zvoleno poměrně logicky, výhradu mám k výchozímu pojmenování první kapitoly „Teoretická část studentské práce“, které působí nevhodně. Dále kap. 2 „Programovací jazyky“ by mohla být vhodněji pojmenována (jako např. „Vývojové nástroje“), jelikož obsahuje i podkapitoly jako např. „Framework Django“ či „DOM“. Kap. 1.3.1 obsahuje podkapitolu „JSON Web Token“, která není na stejné úrovni jako zbytek podkapitol. Jazykově je práce na dobré úrovni, zřídka se objevují jen drobné překlepy. Po obsahové stránce je v kap. 1.3.1 na několika místech zmiňován protokol SSL, což působí poněkud zastarale a bylo by vhodnější již pouze uvádět protokol TLS. Práce s literaturou je korektní, práce cituje celkem 36 zdrojů, z nichž většina má charakter technické dokumentace, což je vzhledem k vývojovému zaměření práce pochopitelné. Jako největší slabinu obsahu práce vnímám kap. 3, která popisuje systém Thingsboard. Kapitola je velice strohá, postrádám zde důkladný rozbor API Thingsboard s popisem využívaných metod a jejich parametrů, a dále také rozbor hierarchické struktury uživatelských práv a jejich názvosloví, se kterými systém pracuje, a to nejlépe v grafické podobě. Vytvořená aplikace je funkční, uživatelské rozhraní je logicky rozvržené a uživatelsky přívětivé. Design stránky je responzivní. U zobrazovaných časových průběhů vyčítaných veličin lze měnit časové okno i povolit automatickou obnovu dat. Backendová část studentovy aplikace je primitivní, plní prakticky roli překladového proxy serveru mezi frontendem aplikace a API Thingsboard serveru. Většina odvedeného úsilí byla soustředěna do frontendového řešení pracujícího na straně klienta. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm B – 80 bodů.
eVSKP id 151215