HÝVLOVÁ, D. Simulace perfuzometrických dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Jiřík, Radovan

Studentka ve své práci prostudovala teorii zobrazování perfuze, dále stávající strukturu softwaru pro simulaci DCE-MRI, PerfSim, a software pro perfuzní analýzu, PerfLab. Ve své práci přepracovala PerfSim do modulární podoby a rozšířila jej o metodu DSC-MRI včetně tzv. "gradient correction modelu" pro simulaci simultánního měření DSC a DCE a přidala také farmakokinetický model 2CX. Dále studentka doplnila strukturu tkání simulovaného řezu o velké tepny a žíly a přidala variantu pro simulaci otevření hematoencefalické bariéry fokuzovaným ultrazvukem. Na základě reálných měření doplnila studentka mapy senzitivit pro několik RF cívek a nastavila realistickou úroveň šumu. Funkčnost výsledného softwaru PerfSim byla ověřena a vyhodnocena na DCE glioblastomu a dále na DCE mozku potkana s otevřenou hematoencefalickou bariérou. Kvantifikaci permeability hematoencefalické bariéry byla v práci věnována záměrně větší pozornost, studentka zde porovnávala 3 farmakokinetické modely na úrovni koncentračních křivek, simulovaných i reálných DCE obrazových sekvencí. Výsledky této části byly prezentovány na konferenci EEICT 2023, studentka se ve své kategorii umístila na 2. místě. Tato studie je základem připravovaného časopiseckého článku. Studentka pracovala na projektu velmi samostatně a systematicky. Zadání hodnotím jako splněné na výborné úrovni.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Mézl, Martin

Tématem předložené diplomové práce je simulace perfuzometrických dat. Teoretická část práce (kapitola 1) je psána vysoké odborné úrovni a zároveň velmi čtivou formou. K textu práce nemám žádných výhrad, po doplnění problematiky perfuzního zobrazování metodou ASL by tato kapitola mohla posloužit jako výukový materiál pro studenty v předmětech zabývajících se zobrazovacími systémy. V rámci praktické práce byl posouzen stávající stav softwaru pro simulaci perfuzometrických dat a na základě této analýzy bylo navrženo přepracování tohoto softwaru. V souladu se zadáním práce je do softwaru nově implementována metoda DSC-MRI. Dále byl rozšířen tkáňový fantom o další cévy. Samostatná část je věnována nastavení šumu v simulovaných datech v kontextu hodnoty SNR a jsou stanoveny citlivostní profily povrchových cívek. Pro ověření funkčnosti simulačního softwaru byl použit softwarový nástroj PerFLab. Funkčnost byla úspěšně ověřena a odchylky mezi simulovanými a odhadnutými parametry jsou řádně diskutovány. Praktická část poté pokračuje otevřením hemoencefalické bariéry (BBB) fokusovaným ultrazvukem s následnou kvantifikací permeability cévní stěny metodou DCE-MRI. Pro tuto studii jsou diskutovány tři perfuzní modely otestované na simulovaných i preklinických datech. Tato část práce již byla částečně prezentována na konferenci EEICT 2023 a je dostatečně nosnou pro další výzkum v rámci doktorského studia. Po formální stránce je práce na vynikající úrovni. Práce cituje celkem 76 položek literatury, výběr článků je v souladu se současným stavem poznání a výrazně překračuje standardy běžných diplomových prací. Součástí práce je také příloha s podrobným popisem softwaru a ověření teze o vlivu vzorkování na odhad permeability. Umístění těchto dvou částí až do příloh hodnotím kladně, protože tak není zbytečně navyšován rozsah práce a dále tím přispívá k vyšší čtivosti popisu praktické části práce. Předloženou práci považuji za velmi zdařilou a nadstandardní. Celkově hodnotím práci známkou výborně (A – 100 bodů) a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Otázky

eVSKP id 150843