HLAVATÝ, R. Měření ultrazvukových polí hladinových snímačů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Beneš, Petr

Bakalářská práce navazovala na semestrální projekt studenta. Téma práce bylo zadáno externí firmou. Cílem práce byl návrh a realizace zařízení pro automatizované měření vlastností ultrazvukových snímačů hladiny. Zadání vyžadovalo nastudovat problematiku z oblasti metod měření akustického tlaku, měřicích systémů, programování v prostředí Matlab. Student dokázal samostatně nastudovat potřebné znalosti a prokázal i odpovídající odborné znalosti při provádění experimentů. Pracoval iniciativně a samostatně, na konzultace chodil pravidelně. Během práce se nesetkal s významnými problémy. Výsledkem jeho práce je funkční systém splňující požadavky zadavatele.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Fialka, Jiří

Předložená práce se věnuje ultrazvukovým snímačům, konkrétně stanovení ultrazvukových polí u hladinových snímačů. Zadání práce lze hodnotit po stránce odborné i časové jako středně náročné, jelikož zahrnuje teoretické nastudování základů problematiky šíření mechanických vln v prostředí a pochopení principu ultrazvukových snímačů s piezoelektrickým aktivním prvkem. S navazující praktickou částí popisující úpravu a zprovoznění měřicího přípravku, pro který student vytvořil softwarové vybavení. Práce má rozsah 62 stran textu a je rozdělena do 7 kapitol. První 4 kapitoly obsahují teoretický rozbor zahrnující teorii ultrazvukových vln, fyzikální vlastnosti ultrazvuku, popis ultrazvukových snímačů a metody měření vyzařovaného ultrazvukového svazku. Další tři kapitoly již popisují vlastní práci studenta. První dvě jsou zaměřené na zprovoznění a popis laboratorního přípravku a na zpracování a vizualizaci naměřených dat. V poslední části práce, jsou vyhodnocena naměřená data a je diskutována nejistota měření. Z důvodu časové náročnosti měření byla funkčnost celé aparatury ověřena na jednom piezoelektrickém snímači pro různé typy média. K přednostem práce patří schopnost studenta přehledně zpracovat zadanou problematiku. V práci je snadné se orientovat, což svědčí o pochopení tématu studentem. Je možné konstatovat, že zadání bylo splněno. Z teoretického a odborného hlediska je práce velmi dobře zpracovaná, měl bych pouze několik připomínek. V teoretické části v kapitole 3.2.2 je nevhodně popsán postup polarizace PZT keramiky za vysoké teploty nad Curieovým bodem. V odborné části mně chybí bližší specifikace použitého zkušebního piezoelektrického snímače. Při ukázce funkcionality algoritmu hledání počátku echa by bylo vhodné pro větší přehlednost zobrazit detail náběhu, kde by bylo zřetelné, který z příchozích pulzů echa je detekován. Při popisu omezení měřicí metody vlivem splynutí budicího signálu a odražených ech od jehly v kapitole 5.8 na str. 41, chybí doplnění minimální detekovatelné vzdálenosti. Pro ovládání laboratorního přípravku a vyhodnocení naměřených dat, jsou použita různá vývojová prostředí, což v některých případech může být problematické. Nicméně dle vyhodnocení naměřených dat má autor práce celou sestavu dobře odladěnou a funkční. Z formální části práce splňuje kritéria na bakalářskou práci, obsahuje jen malé množství překlepů. Pro větší čitelnost by bylo vhodnější překreslit převzatý obrázek 6 na str. 21. U několika symbolů není dodržena jednotnost zápisu fyzikální jednotky (např. v seznamu symbolů se jedná o Youngův modul pružnosti v tahu a vlnové číslo v textu poté o koeficient k na str. 43). V bakalářské práci celkově převažují pozitiva, předložená práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta a doporučuji jí k obhajobě s výsledným hodnocením A (91b).

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 119279