ŠTĚPÁN, M. Implementace laditelného číslicového filtru do obvodu FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student Matěj Štěpán vypracoval bakalářskou práci na téma Implementace laditelného číslicového filtru do obvodu FPGA. Cílem práce bylo prostudovat problematiku číslicových filtrů IIR, jejich návrhu prostředí Matlab a identifikovat podobnost ve strukturách IIR filtrů různých parametrů. Následně navrhnout vhodnou architekturu pro implementaci laditelného IIR filtru a ověřit jeho funkčnost vzhledem k referenčním modelům generovaným nástrojem FilterDesigner v prostředí Matlab. Mohu konstatovat, že cíle práce byly beze zbytku splněny. V teoretické části práce jsou představeny číslicové filtry, rozebrány různé struktury IIR filtrů a diskutována problematika konečného rozlišení čísel na výsledek filtrace signálu. V praktické části je popsána architektura využívající paměť pro koeficienty umožňující uživateli měnit charakteristiku filtru zápisem různých sad koeficientů. Architektura společně s různými sadami koeficientů byla ověřena vzhledem k referenčním modelům a tím demonstrována správná funkčnost. Po formální stránce je práce na dobré úrovni vhodně doplněna obrázky pro snadnější pochopení problematiky. Text práce je poměrně stručný, avšak dle mého názoru postihuje celou problematiku v adekvátní hloubce. Student si práci rozdělil rovnoměrně, pracoval samostatně a pravidelně docházel na konzultace v průběhu celého semestru. Kladně hodnotím, že student neváhal překročit zadání práce, jež specifikuje jako cíl návrh laditelného filtru typu dolní propusti a v práci rozebral i další typy IIR filtrů, tedy horní propust, pásmovou propust a pásmovou zádrž, a demonstroval, že jím zvolená architektura je vhodná i pro tyto typy. Vzhledem k výše uvedenému navrhuji hodnocení A/95 bodů.
Cílem bakalářské práce byl návrh a implementace laditelného číslicového filtru do obvodu FPGA. Textová část práce je přehledně rozdělena na teoretickou část s popisem návrhu číslicových filtrů a praktickou část zahrnující návrh architektury laditelného filtru a porovnání dosažených výsledků. Po formální stránce práce obsahuje drobné nedostatky jako používání pojmu frakční část čísla místo desetinné/zlomkové části, chybné odkazy na obrázky (např. 4.32, 4.43 atd. na straně 32) a kapitoly (odkaz na kapitolu 0 na straně 20). Za nevhodné považuji použití názvu „z.v.“ jako proměnné v rovnicích (str. 24). Dále v práci jsou nesprávně používány a zaměňovány pojmy normalizovaná frekvence a normalizovaná úhlová frekvence. Práce po odborné stránce splňuje požadavky uvedené v zadání práce. Z odborného hlediska mám ale výhrady k tvrzení, že koeficient b1 nabývá vždy hodnoty 1 (str. 24), což na základě malého počtu jednoduchých filtrů nelze tvrdit – reálně tento koeficient může nabývat různých hodnot. Dále bych doporučil v případě složitějšího prostředí pro verifikaci vytvořit skripty, které automaticky vytvoří dané prostředí a spustí simulaci a ověření výsledků. Zadání práce je splněno. Práce svým rozsahem splňuje požadavky na bakalářskou práci. Práci doporučuji k obhajobě a na základě uvedených informací hodnotím stupněm B/veľmi dobre.
eVSKP id 152269