MUSIL, V. Využití nástroje Simulink PLC Coder při řízení reálného systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirgl, Miroslav

Cílem bakalářské práce pana Musila bylo implementovat demonstrační úlohu pro řízení vybraného reálného systému za pomocí automaticky generovaného kódu pro PLC z prostředí Simulink. Řízena měla být soustava realizovaná na existující fyzické platformě – simulátoru dynamických systémů. Vzhledem k tomu, že dodaná platforma byla pouze částečně osazena, musel ji student nejprve podle dodaných schémat osadit a následně oživit. Během tohoto procesu narazil na několik chyb, které byly v původním návrhu, a bylo nutné je opravit. V průběhu další práce se pak musel seznámit s několika různými prostředími a nástroji, které následně vhodně využil při zpracování úlohy. Součástí tak bylo nastudovat a vhodně využít jednak samotné automatické generování kódu z prostředí Simulink, proces identifikace za pomocí identifikačního toolboxu prostředí MATLAB, či práci s PLC Siemens S7-1500 a prostředím TIA Portal. Zároveň v řešené úloze aplikoval znalosti získané z absolvovaných kurzů zabývajících se systémy, řízením a průmyslovou automatizací. Zadání práce bylo z mého pohledu kompletně splněno. Nad rámec zadání pak student ještě sepsal návrh zadání laboratorní úlohy, která by však mohla být zpracována kvalitněji. Student přistoupil k řešení aktivně, pracoval samostatně a průběžně mě informoval o stavu práce. Formální stránka práce je na poměrně dobré úrovni, využití odborné literatury je odpovídající typu práce. Výsledky práce budou využity v laboratorní výuce. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 92 b/A.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Benešl, Tomáš

Bakalářská práce pana Musila se zabývala návrhem demonstrační úlohy pro regulaci reálného systému za využití automaticky generovaného kódu ze Simulinku do PLC. Zadání bakalářské práce hodnotím jako náročnější z důvodu pochopení obvodového zapojení simulátoru reálného systému a následného nastudování regulace a možností generování kódu pro PLC. Textová práce je logicky strukturována a délka odpovídá rozsahu standardních bakalářských prací na UAMT. Práce obsahuje minimální množství teorie a věnuje se z většiny celkovému návrhu a praktickému zpracování bakalářské práce. Citačních zdrojů je použito na bakalářskou práci málo. Text obsahuje minimální množství chyb a překlepů a je na vynikající úrovni. Student důkladně nastudoval možnosti generování PLC kódu a povedlo se mu vygenerovaný PLC kód nahrát a otestovat na reálné soustavě. Následně vygenerovaný regulátor porovnával s vestavenými regulátory Siemens, které, dle výsledků v práci, nebyly tak dobré jako regulátor navrhnutý v Simulinku. Bylo by však vhodné uvést jednotlivé konstanty a tvary regulátoru, jaké se pro jednotlivé testování použily. Oceňuji dobře zpracovaný návod k laboratorní úloze, který student vytvořil a je přílohou této práce. Předložená práce prokazuje schopnosti studenta na úrovni bakalářského studia a práci doporučuji k obhajobě s hodnocením „A“ 94 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 151739