URBANOVÁ, L. Infračervená termografie a dopplerovská ultrasonografie při zátěžových testech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Bakalářská práce předkládaná k obhajobě studentkou Lucií Urbanovou byla zpracována v druhé polovině akademického roku 2016/2017. Cílem práce bylo zjistit vzájemnou korelaci výsledků získaných pomocí přístrojů tužkový Doppler a termokamera. Úkolem studentky bylo naučit se pracovat se zapůjčenou technikou Biofyzikálního ústavu LF MU, dále vybrat skupinu probandů pro cvičná měření, tato měření zpracovat a vyhodnotit. Dílčím cílem práce bylo najít i vhodný metodický postup pro zátěžová cvičení a nasimulovat vhodná fyzická cvičení, které mají vliv na povrchovou teplotu a prokrvení končetin. S ohledem na obsah jednotlivých statí teoretické části bakalářské práce lze uvažovat, že se studentka orientuje v daném tématu. I přesto, že jsou v seznamu literatury uvedeny i kvalitní literární zdroje, jsou některé zákonitosti a texty v teoretické části nepřesně formulovány. Dále postrádám krátký přehled již provedených studií na dané téma, což by jistě přidalo na kvalitě dané práce i zvýšilo zájmu dalším čtenářům. Praktická část pojednává o naměřených výsledcích, které by mohly být přehledněji interpretovány, nicméně je lze považovat za dobře zpracované. Studentka tímto prokázala schopnost samostatné práce v oblasti software zpracování i užití statistických metod. Během zpracování teoretické části studentka z počátku jevila spíše pasivní přístup, nicméně v případě praktických měření a dále pak zpracování naměřených dat oceňuji již snahu i zájem na dokončení práce. I přes některé nedostatky splnila studentka v celkovém hodnocení dílčí požadavky pro zadání práce. Kladně pak hodnotím zejména metodiku fyzických cvičení. I přes malou skupinu probandů považuji výsledky za zajímavé a právě zmíněná metodika může mít přínos i pro klinické využití u pacientů.
Požadavky zadání byly autorkou práce z větší části splněny. Byla sledována změna teplot a změna rychlosti toku krve po změně polohy dolních končetin a zátěži končetin horních. Autorku lze pochválit za množství provedených experimentů a část provedené analýzy. Zde však pozitiva bohužel končí. Odborná úroveň práce je malá. Autorka se nevyvarovala značného počtu formálních i faktických chyb již v teoretickém úvodu, kde často uvádí nepřesné či zavádějící definice (z mnoha případů např. definice energie, Planckův vyzařovací zákon, zvukové vlny, šíření zvuku materiály a mnoho dalších). Problematické jsou i další části – v metodice není přesně definován postup měření ani počet probandů u jednotlivých experimentů (poněkud nejasné je např. číslování poloh dolních končetin) – průběh celého experimentu čtenář pochopí až z diskuse - je třeba přečíst celou práci, nejlépe vícekrát aby bylo jasné proč a jak byly jednotlivé kroky zvoleny a měřeny. Chybí detailnější popis užitých softwarů – jejich účelu (naproti tomu je zcela zbytečně uveden poměrně detailní popis části statistických metod). Autorka zaměňuje a chybně používá pojmy jako je „detekce“ a „korekce“ (strany 29-30). Problematická je formulace hypotéz zejména z hlediska vyvozovaných závěrů (např. u hypotézy 2 je nesprávně ze změny teplot mezi polohou 90 a -90 vyvozeno, že poloha 0_II má vliv na změnu teploty). Závěrečná pasáž týkající se regresní analýzy je také poměrně diskutabilní – z pohledu použitých nástrojů, a zejména jejich interpretace. Diskuse by mohla být rozsáhlejší a bylo by zde lépe uvádět jednotlivé hypotézy slovně pro lepší orientaci čtenáře. V práci také chybí srovnání s již publikovanými pracemi (seznam použité literatury nenaznačuje hlubší literární rešerši). Abstrakt práce neobsahuje zmínku o získaných výsledcích. Bohužel ani formální úroveň není nejvyšší, množství překlepů je značné. Vzhledem k splnění zadání předkládanou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě s výše uvedenými výhradami
eVSKP id 102341