CHOVANEC, R. Přechod kavitujícího proudění do superkavitace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Rudolf, Pavel

Student Radomír Chovanec se ve své práci zabývá experimentálním ověřením hystereze při přechodu mezi vyvinutou kavitací a superkavitací ve Venturiho dýze. Vychází ze srovnání statických charakteristik (závislost ztrátového součinitele na kavitačním čísle) a dynamických charakteristik (závislost frekvence tlakových pulzací na kavitačním čísle). Dále jsou prezentovány výsledky obrazové analýzy zachycující dynamiku proudění při přechodu mezi zmíněnými dvěma režimy. Dynamické charakteristiky potvrzují vznik hystereze při průchodu mezi vyvinutou kavitací a superkavitací při snižování resp. zvyšování průtoku. Statické charakteristiky nejsou průkazné. Ač student provedl spoustu měření a obdržel velké množství exp. dat, nevěnoval již stejné úsilí jejich vyhodnocení, analýze a prezentaci. Z hlediska formálního musím vytknout absenci citací u převzatých obrázků. Celkově práci hodnotím stupněm „B“ a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Fic, Miloslav

Bakalářská práce se věnuje kavitaci v kapalině proudící kavitační tryskou. Především je zaměřena na přechod plně vyvinutého kavitujícího proudění do superkavitace. Fenomén, který se snažil student ve své práci zachytit je označen pojmem hystereze. Hystereze se při zkoumání jevu projevuje odlišnou charakteristikou, je-li měření provedeno postupně pro klesající kavitační součinitel, než když se průtok tryskou snižuje a hodnota kavitačního součinitele roste. Měřený hydraulický obvod se chová jako systém s pamětí. Autor práce v druhé kapitole představuje základní pojmy kavitace, životní cestu kavitační bubliny obecně a také pro případ konvergentně-divergentní kavitační trysky. Třetí kapitola již popisuje režim superkavitace při obtékání profilů, zánik kavitačních bublin a rozebírá teoretický vztah pro stanovení délky superkavitační dutiny. Ve čtvrté kapitole je prezentován měřicí okruh, využitá kavitační tryska a měřicí instrumentace. Nechybí postup provedeného měření a metody využité pro popis a hodnocení zaznamenaného děje. Pátou kapitolu student věnoval zpracování naměřených dat. Analyzována byla jak statická charakteristika, tak dynamická charakteristika, tj. vliv kavitačního čísla na dominantní frekvence tlakových pulsací. Práce vyniká přehlednou strukturou a logickým uspořádáním kapitol. Objevují se drobné gramatické chyby, vynechaná písmena, pomlčky ve slovech a zapomenuté předložky na koncích řádků. Bohužel se autor nepopasoval s číslování. Za zmínku stojí číslování podkapitol v kapitolách 3 až 5, číslování rovnic v 2. a 5. kapitole a číslování stran, které začíná číslem 1 od obsahu. Srozumitelnost práce je snížena absencí slovního popisu svázaného s uvedenými obrázky, viz obr. 2.2 a obr. 2.3. Autor nevysvětluje proměnné, které se v obrázcích nebo rovnicích kapitol 2 a 3 objevují, čímž nutí čtenáře neustále listovat do seznamu použitých symbolů. Práce studenta s citacemi je velmi slabá. Odkazuje se na (Michel 1973), který v seznamu literatury chybí, a zmiňuje práci Wagnera, opět bez zdroje. V kapitole 3.4 je uveden pojem relativní kavitační podtlak na místo dříve zavedeného Thomova kavitačního součinitele. V obr. 5.1 a obr. 5.2 hovoří autor o pozorovatelných rozdílech mezi statickými charakteristikami pro rostoucí průtok a pro klesající průtok kavitační tryskou. Ve zvolených grafech se ovšem křivky téměř překrývají. V odstavci před obr. 5.5 student informuje, že nebyl režim superkavitace vyhodnocen a následně pro stejný obr. mluví o superkavitaci při 35 Hz. Student se v rámci své práce věnoval komplexní problematice měření dynamických jevů provázejících kavitaci v experimentální trati a jejich vyhodnocování. V bakalářské práci student prokázal, že se orientuje v problematice přechodu plně vyvinutého kavitujícího proudění do superkavitace a že je schopen samostatné práce v této oblasti. Doporučují tuto práci k obhajobě a po jejím úspěšném obhájení souhlasím s udělením titulu bakalář.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 92850