KAPLAN, V. Analýza spektra zobcových fléten z různých materiálů i s dalšími odlišnými parametry [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student samostatně změřil mechanické vlastnosti řady píšťal: zobcové sopránové, zobcové altové dřevěné i plastoví i flétny exotické. Měřil celkovou délku, průměr i charakter píšťaly (válec, kužel), hmotnost, hustotu, tloušťku stěny, průměr dírek pod prsty, mensuru ad. Rovněž nahrál audio vzorky a vyhodnotil je a částečně dal do souvislosti mechanické vlastnosti nástroje s jeho barvou. Zvládl v MatLabu vypočítat FFT, dostal se i k LPC metodě a u určitých vzorků i porovnal ve spektru formatové oblasti: centra, jakosti (strmost) ad. Oceňuji jeho samostatnost i to, že se věnoval mechanicko-akustickým vlastnostem nástrojů: Youngově modulu pružnosti, akustické konstantě ad. Iniciativně si i z plastu vyrobil 3 píšťaly a různým místem hubičky – otvoru pro fouknutí a lom vzduchu. Jde vidět, že se student samostatně a aktivně problematice věnoval do hloubky a porozuměl jí. Na konci práce sestavil přehlednou tabulku, ve které vyhodnotil, do jaké míry se dané parametry zásadně nebo jen dílčí měrou podílejí na témbru. Je škoda, že praktickou část nedokázal více propojit s literaturou (a také citovat) a hlavně experimenty a měřeními, které už byly provedeny před jeho výzkumem. Rozšířil by tím vazby i vlastní práci a dostal odpovědi na část otázek, které v závěru vznáší. Bakalář by neměl spoléhat jen na doporučenou literaturu, ale sám být aktivní a zdroje a informace hledat. Vlastní práce je i tak na velice solidní úrovni.
Předložená práce analyzuje altové a sopránové flétny z různých materiálů a podrobně porovnává odchylky spektra vybraných hmatů. Pro porovnání do analýzy přidává několik velmi odlišných fléten a trubic, což dává cennou referenci o velikosti posuzovaných odchylek. Struktura práce je přehledná, tabulky a grafy informativní a opatřené potřebným vysvětlením. Použité teoretické vztahy a definice jsou uvedeny. Formální i jazyková úprava na dobré úrovni. Srovnávané dřevěvé altové flétny si jsou vzájemně velmi podobné a dosažené výsledky poukazují na preciznost při zvukovém snímání nástroje a měření. Srovnání se spektrem plastových altových fléten do značné míry potvrzuje tradovaný subjektivní dojem a současně jasně ukazuje, že vliv materiálu není jediný a možná ani zcela zásadní. Překvapivý je malý dopad odlišného “renesančního“ vrtání u srovnávaných sopránových fléten. Doplněné analýzy spektra trubic a exotických fléten experimentálně potvrzují platnost obecných akustických principů a vhodně doplňují výsledky o srovnání. Při velké citlivosti spektra zobcových fléten na jiné parametry než vlastnosti materiálu (vlastnosti hrany a vzduchového kanálku, vliv hráče s představou o cíleném zvuku) se povedlo shromáždit vypovídající množstvi vzorků. Interpretace výsledků je provedena střídmě a nepouští se do nepodložených komentářů a závěrů. Existují menší výrobci zobcových fléten, kteří nabízejí nástroje z velkého spektra ovocných a tvrdých listnatých dřevin při zachování relativně stejného tvaru. Analýza tohoto typu by v těchto případech byla cenná pro posuzování nástrojů minimálně stejně jako analýza subjektivní, které byl oponent několikrát svědkem. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A90 v Brně 9.6.2021 MgA. Ing. Edgar Mojdl Ph.D.
eVSKP id 133485