PAULOVICS, P. Přírodní grafit jako záporný elektrodový materiál pro lithium-iontové akumulátory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Libich, Jiří

Bakalářská práce studenta Petra Paulovice se věnuje tématu přírodního grafitu v aplikaci záporných elektrodovým materiálům pro lithium-iontové systémy. V teoretické části je poměrně dobře rozpracován popis lithium-iontových akumulátorů se zaměřením na záporné elektrodové materiály používané v těchto systémech. Hlavní těžiště práce spočívá v praktické části, kde student zkoumá vzájemný vliv lisovacího tlaku, měrného povrchu a velikosti částic na výslednou vratnou a nevratnou kapacitu elektrody. V práci je zpracována řada výsledků, které jsou prezentována grafickou i numerickou formou, jednotlivé dílčí závěry a pozorování jsou náležitě popsána. Tato práce může sloužit jako dobrý základ pro další výzkumné experimenty zabývající se touto tématikou. Práce je zpracována přehledně a členěna logicky, prostor pro zlepšení spatřuji ve výčtu literatury (21 citací) který se zdá být poněkud chudý. Cílů uvedených v zadání práce bylo bezezbytku dosaženo. Student prokázal zájem o danou problematiku spolu se snahou o pochopení jednotlivých jevů a souvislostí. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji bakalářskou práci k obhajobě s hodnocením: 96 bodů (známka A)

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Jahn, Michal

Bakalářská práce byla zaměřena na problematiku záporných elektrod s využitím přírodního grafitu jako aktivní hmoty pro Li-ion baterie. Student rozdělil práci do několika logicky členěných kapitol. V teoretické části se zabýval stručnou charakterizací Li-ion akumulátoru a mechanismy, které jsou s touto oblastí elektrochemie spojeny. V další části, ve spojitosti se zadáním této práce, byla zpracována teoretická rešerše a kategorizace různých anodových materiálů se zaměřením na různé typy grafitů. Rovněž zpracoval i rozdělení různých typů akumulátorů na základě jejich kapacity a dalších důležitých parametrů. V první kapitole praktické části student stručně popsal měřící metodu a používané analýzy. V další kapitole je podrobně a výstižně popsán technologický postup přípravy elektrodových materiálů. V samotné kapitole měření student provedl porovnávací měření dvou vybraných přírodních grafitů 280H a COND 5995 z hlediska velikosti přítlaku lisování na nanesenou aktivní vrstvu záporné elektrody. Podrobně se soustředil na velikost nabíjecí a vybíjecí kapacity každého cyklu u obou použitých grafitů v závislosti na velikosti přítlaku. Všechna získaná data student pečlivě a přehledně rozčlenil a zpracoval do grafických závislostí. V 7. kapitole se student soustředil na podrobné shrnutí provedených měření a výsledků tabulkovou formou. Z celkového hlediska student zpracoval bakalářskou práci dostatečně přehledně, pečlivě a výstižně, také v dostatečné míře rozebral zadanou problematiku a je zřejmé, že se v zadané problematice dobře orientuje a rozumí ji. Z odborného hlediska v praktické části bych měl dvě připomínky: student mohl porovnat více grafitových materiálů než jen dva a alespoň u některých připravených elektrod mohlo být provedeno více nabíjecích/vybíjecích cyklů než jen 12 (10). Grafická a formální úroveň práce je také na dobré úrovni a názorně doplňuje rozebíranou problematiku. V textu se vyskytuje minimální množství překlepů, gramatických a stylistických chyb, jako jsou například nedodržené mezery v textu mezi slovy, chybějící čárky v souvětí, rozdílný typ a velikost písma v grafech u popisů os a číselných hodnot na osách. Literatura byla použita a je citována v dostatečné míře pro bakalářskou práci. Tuto práci vzhledem k uvedeným skutečnostem a připomínkám lze celkově hodnotit jako obsahově přínosnou a lze na ni navázat i dalším výzkumem. Student prokázal samostatné myšlení a vědecký přístup k zadané problematice. Student splnil, až na drobné připomínky, zadání v plném rozsahu. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 94630