LANGER, M. Sledování vlivu teploty na vlastnosti olověných akumulátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Bača, Petr

Student Martin Langer se ve své práci zabývá problematikou měření vlastností různých konstrukcí olověných akumulátorů za daných teplotních režimů a stavů. Práce potvrdila předpoklad, že správně zvolená konstrukce má velký vliv na životnost olověných akumulátorů při zvýšeném tepelném namáhání. Student zpracoval bakalářskou práci v rozsahu 87 stran včetně všech příloh. Práci rozčlenil do třech základních kapitol. Teoretická část zahrnuje historii elektrochemických zdrojů, jejich přehled a úvod do problematiky olověných akumulátorů. Součástí je rovněž princip činnosti olověných akumulátorů, popis používaných konstrukcí a degradačních dějů, které mohou v různých režimech provozu nastat. Praktická část popisuje experimentální pracoviště, návrh i praktické provedení experimentů a vyhodnocování naměřených výsledků. Při přípravných pracích student postupoval samostatně, navrhoval a realizoval vhodná řešení k uskutečnění experimentů. V průběhu realizace experimentů bylo bohužel patrno ovlivnění současnou pandemickou situací s obdobím dlouhých nepřítomností, což se negativně promítlo jak na procesu provádění experimentů, tak při vyhodnocování naměřených závislostí. Konzultace s vedoucím práce v letním semestru bohužel probíhala až na závěr semestru, což se projevilo jak na formální, tak na odborné úrovni práce. Přes to vše konstatuji, že požadavky zadání student splnil, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou, a to zejména v zimním semestru. Předložená práce a její zpracování nicméně splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Zimáková, Jana

Student ve své práci zabývá komerčními typy olověných akumulátorů. Z dostupných akumulátorů vybral 3 typy (zaplavenou konstrukci, AGM a gelová), které podrobil cyklování při různých teplotách za účelem zjištění vlivu teploty na parametry jednotlivých typů akumulátorů. Celá práce je rozdělena na 2 části/kapitoly. První kapitola obsahuje obsáhlou teoretickou část, ve které je popsána historie olověných akumulátorů, jejich vlastnosti, typy, chemické reakce a degradační mechanismy. Samostatné podkapitoly jsou věnovány elektrochemickým článkům a nejčastěji používaným druhům akumulátorů. V praktické části jsou pak vyhodnoceny provedené experimenty. Bohužel musím konstatovat, že úroveň předložené práce je velice špatná. Celou řadu nedostatků jsem našla v obou částech práce. Za největší nedostatek považuji neustálé zaměňování pojmů baterie a akumulátor, kdy autor je schopen ve dvou po sobě jdoucích větách použít oba tyto výrazy pro popis jednoho článku. To svědčí o nepochopení této problematiky a špatné teoretické přípravě. Co se týče formálního zpracování textové části, tak autor zcela ignoruje odkazování v textu na použité obrázky, nemluvě o nestandartním číslování. V celé teoretické části najdeme v textu jen jeden odkaz na obrázek, a to až v kapitole 1.7.1. V práci se vyskytuje celá řada nepřesných či zavádějících formulací kdy např. se v jednom odstavci píše o tom, že olověné akumulátory mají nízkou samovybíjecí schopnost a kousek dál se dočteme, že je tomu naopak. Další příklad je použití výrazu „nenabitý“ a „vybitý“ stav, kdy z práce není zcela patrné, zda se jedná o pojmenování jednoho a toho samého či jsou to dva rozdílné stavy atd. V praktické části je uvedeno velké množství grafů, avšak jejich popis a vyhodnocení výsledků je nedostatečné. Samotná orientace v textu je velice složitá. Přehlednosti nepomáhá ani nevhodně zvolené barevné rozlišení u křivek v grafech, které zobrazují průběhy pro všechny typy testovaných akumulátorů. Na stránkách 71 a 72 najdeme celkem 4 grafy a veškerý jejich popis je napsán pomocí 2 vět, které jsou zde navíc ještě 4x po sobě zopakovány. Bohužel podobným strohým stylem je v práci řešena veškerá diskuze k naměřeným výsledkům. Přes všechny své námitky práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením E – 54 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
54

Otázky

eVSKP id 134510