MESÍKOVÁ, K. Detekce patologií ve snímcích sítnice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Studentka se v práci zabývala segmentací patologií ve snímcích sítnice. Postupně detekuje optický disk, segmentuje cévy a následně dva typy patologii. Všechny body zadání považuji za splněné. Řazení kapitol je logické a dobře navazuje. Oceňuji velmi podrobnou rešerši onemocnění sítnice. Po formální stránce je práce až na několik překlepů na dobré úrovni, po odborné stránce obsahuje pouze pár nepřesností. Studentka samostatně navrhla postup segmentace, ocenil bych však raději využití pokročilejších metod inspirovaných odbornými články. To kladu za vinu přílišné samostatnosti studentky, kde větší využití konzultací by pomohlo volbě vhodnější a pokročilejší metodiky. Práci i přesto považuji za zdařilou a hodnotím stupněm B (85 bodů).
Studentka Klaudia Mesíková se v bakalářské práci zabývala segmentací patologií v barevných fotografiích sítnice. Úvodní část práce poměrně názorně popisuje základní stavbu oka a onemocnění sítnice. V další části jsou popsány základní operace obecného zpracování a analýzy obrazů. Postrádám však rešerši cílenou na detekci patologií v obrazových datech sítnice – relevantní zdroje z této oblasti jsem našel jen dva. V kapitole 5 je pak popsána metodika, kterou studentka navrhla a implementovala pro detekci optického disku, segmentaci cévního řečiště a segmentaci patologií. Celkově lze konstatovat, že navržené metody jsou spíše základní a často založené na kombinaci morfologických operací a prahování s empiricky zvolenými parametry, které nejsou nějak výrazněji diskutovány či systematicky voleny. Také postrádám podrobnosti o adaptivní metodě binarizace pro detekci exudátů a hemoragií (velikosti okna, význam parametru senzitivity). Výsledky uvedené a diskutované v kapitole 6 pak nejsou příliš úspěšné, což je ale dáno především jednoduchostí zvoleného přístupu. Na druhou stranu se jedná o implementaci komplexního postupu. Dále bych vytkl způsob, jakým byla hodnocena úspěšnost detekce optického disku (subjektivně) a srovnávání tohoto čísla s výsledky dalších segmentací. Z hlediska formálního je práce na kvalitní úrovni. Vytkl bych jen fakt, že latinské názvy nejsou psány kurzívou či nekonzistentní formát použité literatury. Vzhledem k uvedeným výtkám hodnotím práci stupněm C/70b.
eVSKP id 126711