JANEK, O. Návrh modulárního akumulačního systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Bakalářská práce studenta Ondřeje Janka se zabývá návrhem modulárního akumulačního systému složeného s lithiových článků. Práce je rozdělena na rešeršní část zabývající se základními principy a členěním akumulátorů v obecné rovině a v navazující kapitole se autor blíže zaměřuje na lithiové články, jejich uspořádání v akumulačním systému. Další kapitola vyjmenovává principy funkce BMS systémů a uvádí čtyři řešení dostupná na trhu, přičemž jeden ze systémů není vzhledem k pracovnímu napětí pro uvažovaný systém. Tato kapitola by zasloužila detailnější rozpracování. Hlavním výstupem bakalářské práce je návrh modulárního systému tvořeného 160 LiFePO4 článků v sériovém řazení. V rámci návrhu student nakreslil 3D model rozvaděče, provedl základní návrh zapojení jednotlivých článků včetně zapojení BMS a jištění. Bohužel v této části chybí alespoň základní výpočty pro dimenzovaní propojovacích vodičů a jakékoliv další výpočty. Součástí návrhu je i rozpočet, který je chybně nazván jako finanční rozvaha, přičemž se jedná o tabulku nákladů dílčích komponent. Chybí uvedení zdrojových informací pro ceny jednotlivých položek, což snižuje věrohodnost uvedených výsledků Práce je po formální stránce v pořádku, splňuje všechny body zadání, avšak lze vytknout nízkou kvalitu některých převzatých obrázků, chybějící diskusi u navrhovaného způsobu řešení, kdy autor předkládá zvolený způsob bez odůvodnění zvoleného přístupu. V práci se nachází menší množství překlepů a nevhodné sazby textu, které však významněji nesnižují úroveň práce. Student v průběhu řešení konzultoval spíše nárazově, intenzivněji až před termínem odevzdáním práce, což se ve výsledku projevilo na nižší úrovni zpracování návrhu řešení. Celkově práci považuji za zdařilou a použitelnou pro další modifikaci prototypu akumulačního systému. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 83b.
Bakalářská práce se zabývá návrhem modulárního akumulačního systému skládajícího se z lithium-iontových článků. Student v teoretické části práce popsal základní dělení dle několika kritérií, principy fungování jednotlivých chemických akumulátorů a vysvětlit základní pojmy spjaté s danou problematikou. V navazující části se student zaměřil přímo na lithium-iontové akumulátory, provedl jejich dělení dle chemického složení a popsal jejich základní vlastnosti. Nakonec student popsal systém pro správu akumulátoru (BMS) a vytipoval konkrétní zařízení od různých výrobců. Teoretickou část shledávám dobře strukturalizovanou, avšak neuspořádanost informací v jednotlivých podkapitolách, nepřesné definice standardních pojmů, které pravděpodobně student formuloval na základě jeho subjektivního vnímání problematiky, chybějící zdroje u konkrétních hodnot snižují její kvalitu. V praktické části student navrhnul samotný akumulační systém, odůvodnil výběr základních komponent a vytvořil dokumentaci, která má sloužit jako základ pro budoucí realizaci. Zpracování praktické části považuji za méně kvalitní na základě neúplností (např. chybějící rozměry v dokumentaci - Příloha B) a dalších nedostatků, jako například chybějící popisný text v kapitole 4.5. Elektrické schéma nebo vágní zpracování rozpočtu v kap. 4.6. Rozpočet (konkrétně absence zdroje cen jednotlivých položek a časového údaje informace). Z formálního hlediska je textová část práce zatěžkaná překlepy a netechnickými výrazy. Obecně bakalářská práce splňuje všechny body zadání a s ohledem na výše uvedené nedostatky ji navrhuji klasifikovat stupněm C. Práci doporučuji k ústní obhajobě.
eVSKP id 133355