PEŠA, O. Zabezpečovací systém RD - napájecí zdroj pro základní desku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Fiedler, Petr

Zadání patřilo nepochybně k jednodušším, neboť pro úspěšné splnění vyžadovalo navrhnout relativně jednoduchý napájecí zdroj zálohovaný olověným akumulátorem. Student pracoval naprosto samostatně a možnost konzultovat navrženou koncepci nevyužil. To se bohužel na výsledném řešení do jisté míry projevilo. Rešerše požadavků norem byla provedena v dostatečné míře, neboť všechny klíčové vstupní informace a požadavky pro návrh zdroje jsou v práci uvedeny. V práci poněkud sumarizaci požadavků, které se autor na základě rešerše norem a produktů na trhu rozhodl splnit, tedy přehledný souhrn, vůči kterému by bylo možné navržené řešení zkontrolovat. Autor se rozhodl řešit zdroj formou spínaného DC/DC měniče. Autor zřejmě při návrhu postupoval podle katalogového listu, ale v práci je tento postup zdokumentován až příliš úsporným způsobem. Návrh obvodu pro dobíjení akumulátoru s lineárním stabilizátorem a proudovým omezením je rovněž zdokumentován, avšak dokumentace by mohla být přehlednější. Například maximální nabíjecí proud, který byl nezdokumentovaným způsobem stanoven na 0,76 A, lze dohledat pouze tak, že se tato hodnota vyskytuje ve jmenovali jednoho ze vzorců. Nemám námitek proti tomu, že se autor rozhodl použít pro svůj prototyp z cenových důvodů menší akumulátor, než jaký by byl optimální, avšak volba kapacity akumulátoru by si zasloužila trošku hlubší diskusi, než jen lakonické konstatování, že pro 12 hodinový provoz při odběru 1,2A je potřeba akumulátor o kapacitě 1,2A x 12h = 9,6 Ah. V reálných systémech se uvažuje se zbytkovou energií vybitého akumulátoru (cca 20%) a mj. i stárnutí akumulátoru (20 až 50%) a proto se akumulátor pro EZS dimenzuje s patřičnou rezervou. Není náhodou, že firma Jablotron, kterou autor použil jako referenci, pro zdroj 1,2A uvažuje s akumulátorem o kapacitě až 18 Ah. Oceňuji, že se autor zabýval výkonovou ztrátou na stabilizátoru LM317T a správně při návrhu desky plošného spoje počítal s prostorovou rezervou pro chladič. Použití optočlenu a relé pro přepínání mezi napájením ze sítě nebo napájením z akumulátoru je sice originální, ale cenově neoptimální, protože stejnou funkci by podle mého názoru zastala dvojice vhodně zvolených diod. Z normy vyplývající ochrana proti přepětí a zkratu na výstupních (!) svorkách byla autorem řešena v podobě ochrany proti přepětí a zkratu na vstupních svorkách zdroje, což je způsob, který nevede k požadovanému cíli. Ochranu proti hlubokému vybití akumulátoru práce neřeší, ale podle norem touto funkcí základní verze zdrojů disponovat nemusí. Zadání práce bylo, až na ochranu výstupu proti zkratu a přepětí, splněno.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Štohl, Radek

Úkolem p. Pešy bylo navrhnout a realizovat napájecí zdroj se zálohou pro centrálu elektrického zabezpečovacího systému (EZS). Náročnost zadání lze považovat jak po stránce odborné, tak časové za odpovídající požadavkům kladeným na bakalářskou práci. Na základě předložené průvodní zprávy lze konstatovat, že autor s uvedenými výhradami zadání splnil. Průvodní zpráva má 38 stran, skládá se ze 7 kapitol. Práci lze rozdělit na tři částí. V první části student provedl velmi stručnou literární rešerši o požadavcích na zálohovaný napájecí zdroj pro elektrický zabezpečovací systém, kde zřejmě čerpá pouze ze 2 literárních pramenů, které v textu nejsou uvedeny. Ve druhé části popisuje vlastnosti olověného akumulátoru, základní chemické procesy při vybíjení a nabíjení a režimy dobíjení akumulátoru. Není uvedeno, zda pro zálohu zdroje je vhodné volit startovací akumulátor nebo trakční. Vlastní práce návrhu a realizace hardwaru je popsána v kap. 6 (rozsah 10 stran). Domnívám se, že popisu vlastní realizace má být stěžejní a ne tak velmi stručné. Zde bych očekával definici požadavků kladených na daný řešený napájecí zdroj podle kapitoly 2. Chybí koncepčnost řešení návrhu a realizace, postupně z textu vyplývá, z jakých funkčních částí se napájecí zdroj skládá a jak se řeší. Chybí návaznost na centrálu EZS, tj. informace o stavu zdroje, záložního akumulátoru, popřípadě alarm pro pokus o vniknutí do zdroje. Část práce, kde se ověřuje funkčnost, má rozsah pouze 1 strany. Není zde bohužel uvedena metodika měření. Postrádám srovnání realizovaného napájecího zdroje s běžně prodávanými. Práce má vhodnou grafickou úroveň. V práci je řada gramatických chyb. Seznam citované literatury neodpovídá přesně normě. Navrhuji hodnotit práci p. Pešy známkou "E/ dostatečně".

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 54297