KUBÍČKOVÁ, E. Molekulové modelování – struktura a vlastnosti cyklických esterů a karbonátů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Richtera, Lukáš

S ohledem na skutečnost, že se jedná o bakalářskou práci a očekáváno tedy bylo základní seznámení se s problematikou především po stránce teoretické, lze konstatovat, že se studentka zadaného problému zhostila úspěšně. Studentka se navíc naučila základům práce s programem ArgusLab a osvojila si základní pojmy a zvyklosti, které pro ni v budoucnu budou při řešení dalších problémů nezbytné a umožní ji vytváření vstupních souborů pro teoretické řešení náročnějších chemických problémů. Vytknout lze zbytečně malý rozsah praktické části, při evidentním zvládnutí problematiky už mohlo být ukázkové zpracování (optimalizace) některých dalších (2-3) navržených struktur časově nepoměrně méně náročné a předložená práce by pak mohla lépe demonstrovat nabyté schopnosti. Naopak lze ocenit teoretickou část práce, která je sepsána poměrně jasně a srozumitelně tak, aby se v ní mohl dobře orientovat i skutečný začátečník. Je zřejmé, že této části práce věnovala studentka značnou pozornost. Přes drobné formální nedostatky práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pilátová, Ivana

Předložená bakalářská práce Evy Kubíčkové s názvem „Molekulové modelování – struktura a vlastnosti cyklických esterů a karbonátů“ obsahuje 43 stran (1 tabulku, 1 graf, 34 obrázků). Studentka logicky rozdělila práci na 3 části. V první části, kterou nazvala Teoretická část, pojednává o laktonech, polyesterech a laktidech. Rovněž se zabývá syntézou polyesterů, katalyzátory a reakčními mechanismy. Ve druhé části se zabývá molekulovým modelováním, popisuje základní metody a principy kvantové a molekulové mechaniky, semiempirické metody. Poslední, třetí část je zpracována jako průvodce práce s programem ArgusLab. Možnosti, které program poskytuje, jsou názorně předvedeny na molekule -kaprolaktonu. Práce je z velké části zpracována jako literární rešerše, což dokládá seznam 44 odkazů. Je přehledná, logicky dobře členěna. Z formálního hlediska je zde pouze několik nedostatků, např. odkazy na literaturu nejsou řazeny v textu číselně vzestupně, v obsahu ani v práci není kapitola 3.1. Ze zadání bakalářské práce vyplývá jako úkol navržení modelů několika vybraných cyklických esterů a cyklických karbonátů. Přímo jsou jmenovány dvě sloučeniny, -kaprolakton a 1,3-dioxan-2-on. Studentka se zabývala pouze jednou sloučeninou. Druhá sloučenina není zmiňována ani v teoretické části. Je to škoda, z uvedeného návodu práce s programem ArgusLab vyplývá, že by zpracování druhé sloučeniny nemuselo být tak náročné. Přes uvedené nedostatky lze uvedenou práci doporučit k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 67310