BERÁNEK, Š. Moderní metody rekonstrukce saturovaných signálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Pan Bc. Šimon Beránek přistupoval k diplomové práci zodpovědně. Pravidelně konzultoval a práci dokončil včas. Správně stavěl na tom, že jestliže měl za úkol zobecnit stávající metodu na nové podmínky, nejprve důkladně nastudoval teorii i implementaci stávající metody. Oceňuji samostatné řešení některých dílčích problémů jako například odvození parametrů u splajnových funkcí či numerické řešení optimalizace Signal-to-Distortion Ratio. Výsledky poslechových testů vyhodnotil jak objektivními metrikami, tak dokonce i statisticky pomocí metody ANOVA, která ani nebyla požadována v zadání. Pro studenty našich oborů bývá testování hypotéz obtížnou disciplínou, se kterou si pan Beránek poradil obstojně. Textové části lze z mého pohledu vytknout spíše drobnosti.
Cílem diplomové práce bylo rekonstruovat hudební signály, které byly poškozeny v nahrávacím řetězci saturací. Byly použity jak reálně nahrané signály, tak i uměle vytvořené signály. Pro hodnocení byly také použity poslechové testy. Jeden ze statistických testů byl použit test ANOVA, který testuje, zda střední hodnoty náhodných vzorků jsou stejné, když je předpoklad, že mají všechny vzorky stejný rozptyl. Dále se u metody ANOVA předpokládá, že náhodné vzorky mají normální rozdělení pravděpodobností. Vyhodnocení statistické analýzy poslechových testů a její porovnání s použitými matematickými metodami je dosti nejasné. Celkem tato práce působí nesourodě a bylo by dobré u obhajoby vysvětlit k čemu sloužily statistické testy a jak výsledky souvisí s popsanou teorií. Lze na závěr konstatovat, že zadání bylo splněno.
eVSKP id 151158