GAŠKO, V. Využití strojového učení pro kontrolu kvality v průmyslových aplikacích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Parák, Roman

Předložená bakalářská práce se zabývá tématem Využití strojového učení pro kontrolu kvality v průmyslových aplikacích. Student Viktor Gaško měl za úkol provést rešerši problematiky kontroly kvality v průmyslových aplikacích a rešerši knihoven pro strojové učení. Praktická část práce obsahuje návrh a implementaci řídícího programu pro strojové učení pri kontrole kvality zvolených typů objektů, výběr vhodného programovacího jazyka, konfigurování knihoven pro strojové učení a vytvoření datového souboru pro učení. Student vytvořil a porovnal v práci strojové učení na procesore a grafické kartě. Praktická část je zakončena testováním navrženého řešení, které sestává z troch neurónových sítí pro určení polohy, typu výrobku a kontroly kvality, čili vyhodnocení zle vyrobené součásti. Praktickou částí práce byla kooperace s dalším studentem pri vytvoření objektů, které byly tisknuté na 3D tiskárně od firmy Prusa Research. Student splnil všechny části bakalářské práce. Student pracoval na práci samostatně. Všechny postupy konzultoval s vedoucím práce. Pri tvoření praktické části chválim studentovu nezávislost a schopnosť v reálném času přicházet s novými nápady na vylepšení. Chválím studentovu aktivitu pri tvorbe bakalářské práce, která obnášela nadstandartní objem času a úsilí. Rovněž chválim studentovu programátorskou zručnost a schopnost učit se novým věcem. Taktéž vyzdvihuji komplexnost řešení i její praktický potenciál. Písemná část práce, stejně jako praktická je na velmi dobré úrovni. Předloženou práci doporučuji k obhajobe a hodnotím známkou A / výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Dobrovský, Ladislav

Celkově je práce logicky a srozumitelně napsána a věnuje se aplikaci tří různých neuronových sítí. Autor korektně zhodnocuje nedostatky trénovací množiny a obtížnost úkolu klasifikace součástí. Práce obsahuje drobné chyby a překlepy: V části 4.3.1: chybí sloveso (sú, patrí), tečka navíc: "príliš. presnů". V části 4.5: "konvolúcia komutatívne", předpokládám, že bylo míněno, že je komutativní násobení vyskytující se ve vzorci pro výpočet konvoluce. "výstupom kernelu je lineárnu aktivácia". V části 5.8: "Gloun" - Gluon. Nesjednocené použití Cuda/CUDA a Cmos/CMOS. Obrázky jsou znehodnoceny ztrátovou kompresí. Text v obrázku je hůře čitelný a schemata a grafy funkcí jsou neostré. Obr. 17 je téměř nečitelný. Obr. 37 je viditelný pouze v elektronické verzi. 7.5: OpenCV a TensorFlow je na RapsberryPi podporováno i v systému Raspbian, a proto by bylo by vhodné pokus opakovat.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 116070