ŠTARK, D. Webová aplikace kryptografie eliptických křivek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student splnil základní požadavky zadání práce. Student zvládl práci s programem Sage a programovacím jazykem Java. Výstupem práce je funkční a uživatelsky přívětivá webová aplikace pro kryptografii eliptických křivek. V textu práce jsou některé věty příliš dlouhé a matoucí. V některých kapitolách chybí reference na využité zdroje. Definice akronymů při prvním výskytu v textu není jednotná. Výše uvedené nedostatky snižují kvalitu práce. Velmi oceňuji, že je práce psána v anglickém jazyce. Student by měl zapracovat na: 1) plánování a rozvržení svých aktivit, jelikož část semestru nebyl student aktivní, a 2) řízení se rad a doporučeními vedoucího. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A (90 bodů).
Cíle bakalářské práce považuji za splněné. Student implementoval webovou aplikaci umožňující demonstraci výpočtů operací nad eliptickými křivkami. Webová aplikace využívá na pozadí Sage pro matematické výpočty. Webová aplikace obsahuje také implementaci dvou EC kryptografických protokolů: 1) ECDH a 2) ECDSA. Kladně hodnotím fakt, že je práce psána v angličtině. Teoretická část práce však působí poněkud zmateně a nesystematicky. V sekci 1.1 jsou definovány grupy, které student spojuje s eliptickými křivkami (aditivní grupy). Dále pak student popisuje operaci mocnění prvků a inverzi prvků, což jsou však operace multiplikativní grupy. Chybí reference na zmíněné eliptické křivky viz. např. Barreto-Naehrig křivky či algoritmy Pohlig-Hellman and Pollards rho. Původ obsahu kapitoly 1.6 či 1.7 není znám, jelikož se student neodkazuje na použitý zdroj. Popis protokolu Diffie-Hellman v multiplikativní grupě je zbytečný, jelikož se práce zabývá konstrukcemi nad eliptickými křivkami. V praktické části práce není zdůvodněna volba implementace ECDSA a ECDH protokolu oproti jiným současným protokolům jako jsou např. Ed25519, EdDSA či Schnorr. Chybí UML diagramy, popis vytvořených metod a tříd v aplikaci. Není zřejmé, co počítá vyvinutá aplikace a co Sage. Kapitola 2.4 popisuje možnosti Sage pro práci s eliptickými křivkami, avšak následná kapitola 3.1 se zaměřuje na volbu knihovny právě pro tyto účely. Student nepředložil testovací implementaci práce dostupnou online ani alespoň ve virtualizovaném prostředí. Po formální stránce práce obsahuje několik nedostatků. Nejsou definovány zkratky při prvním výskytu viz např. DSA či DH. Některé zkratky jsou definovány v textu vícekrát viz např. Elliptic Curve Discrete Logarithm Problem (ECDLP). Na základě výše uvedeného doporučuji práci k obhajobě s hodnocením B (82 bodů).
eVSKP id 133538