VESELÝ, P. Zpracování experimentálních dat v reálném čase [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolářová, Jana

Student prostudoval základy elektrofyziologie srdce na úrovni celého orgánu a na úrovni jednotlivých buněk. Dále se seznámil s problematikou měření elektrické aktivity srdce – elektrokardiogramu a elektrogramu a s optickou metodou měření akčních potenciálů. V práci student uvedl přehled metod používaných pro detekci R a T vlny elektrogramu a v praktické části uvedené metody realizoval v programovacím prostředí LabView. Informace o detekci R a T vlny z průběhu elektrogramu využil pro kumulaci jednotlivých cyklů akčních potenciálů. Funkčnost navržené programové aplikace odzkoušel nejprve na zaznamenaných datech z předchozích experimentů prováděných na lékařské fakultě MU a posléze také v reálném čase během experimentu. V závěru student uvedl dosažené výsledky včetně rozsáhlé diskuze. Navržená aplikace je rozsáhlým funkčním blokem, který doplňuje stávající aplikaci, která je využívaná během měření na izolovaných srdcích na lékařské fakultě MU. V textové části diplomové práce studenta sice není uvedena obecně problematika zpracování dat v reálném čase, ale student problematice rozumí a aplikaci navrhoval s ohledem na zpracování v reálném čase. Navržená aplikace prokazuje nejen studentovu schopnost realizovat zadané úlohy ale i dobré programátorské schopnosti. Student byl po celou dobu řešení práce velice aktivní, pracoval samostatně a systematicky. Diplomovou práci hodnotím stupněm výborně a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Harabiš, Vratislav

Cílem práce byla problematika zpracování dat v reálném čase, zejména se zaměřením na kumulační techniky při zpracování EKG signálů a akčních potenciálů. Předložená práce má 66 stran a student zde až příliš podrobně popisuje principy vzniku akčních potenciálů stejně tak jednotlivé fáze srdečního cyklu. Metody detekce R-vlny a T- vlny, stejně tak kumulační metody jsou popsány výstižně. Menším nedostatkem jsou pouze některé nepřesné formulace a slovní obraty. Naopak v práci zcela chybí popis problematiky měření v reálném čase a z toho odvozené požadavky na výsledný program. Student dále navrhl program pro zpracování EKG signálu, kdy otestoval několik metod pro detekci R-vlny a T-vlny (srovnávací metody a vlnková transformace). Výsledky jednotlivých metod jsou dostatečně diskutovány a jsou z nich vyvozeny správné závěry. V programu rovněž implementoval kumulační metodu s rovnoměrnými vahami a klouzavým oknem a metodu s exponenciálními váhami. Výsledný program student testoval na dostatečném objemu dat a provedl statistické vyhodnocení. Po formální stránce je práce na dobré úrovní, obsahuje pouze několik drobných překlepů a nepřesností v citacích. Zadání práce je splněno, práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
B
Body
85

eVSKP id 34237