VÁVRA, P. Průmyslový regulátor PID s autotunerem a vizualizací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Pivoňka, Petr

Zadání diplomové práce Bc. Vávry bylo po odborné i časové stránce poměrně náročné, zejména pro návrh koncepce celého programového systému. Diplomant prokázal při práci na diplomovém projektu svou výbornou úroveň odborných znalostí. S prací na projektu začal včas. Velmi rychle se seznámil s danou problematikou a soustředil se na hledání vhodných variant řešení. Práci věnoval značný čas a pracoval s velmi dobrou účinností. Lze ocenit jeho značnou svědomitost a píli při práci na projektu. Diplomant prokázal své inženýrské schopnosti, zkušební komisi navrhuji hodnocení "výborně".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 49/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce A 19/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Dvořáček, Martin

Jedná se o práci z časového i odborného hlediska obtížnější. Student se detailně seznámil a implementoval řadu algoritmů. Zde je třeba zdůraznit, že i požadavky kladené praxí jsou v předložené práci vhodně a správně zakomponovány. Vytvořené uživatelské rozhranní průmyslového regulátoru je názorné a intuitivní. Z formálních nedostatků lze vytknout nejednotné značení kroků diskrétních algoritmů (např. k v rovnici 2.7 a t v rovnici 2.10). V algoritmu směrového zapomínání rovnice 2.10 není vzájemně rozlišeno značení kovarianční matice a modifikované kovarianční matice, algoritmus není v tomto případě správně. Protože ani programová realizace algoritmu kovarianční matice nerozlišila, nejde pouze o formální chybu. Ve vztahu k tomuto algoritmu student popisuje v určitých případech nesprávné chování, to může být způsobeno právě tímto nedostatkem. Protože není situace, kdy algoritmus selže dostatečně popsána, nelze možnou chybu jednoznačněji identifikovat. V práci je uvedeno, že v prostředí MATLAB algoritmus funguje bez problémů, a chybně pouze v prostředí systémů B&R. Není však zcela jasné, zda byl algoritmus na obou platformách ověřován za stejných podmínek (např. nechat algoritmus v MATLABU zpracovat data změřená v systému B&R). Ostatní algoritmy fungují bez problémů a dosažené výsledky včetně beznárazového přepínání jsou dobře presentovány. V porovnání vytvořeného regulátoru s regulátorem firmy B&R chybí průběhy vyregulování poruchy. V závěru je porovnání provedeno víceméně výčtem možností, které má regulátoru firmy B&R navíc, vůbec se nezmiňuje o porovnání získaných průběhu veličin v regulačním obvodu. Při řešení Bakalářské práce student prokázal dobré znalosti v oblasti řízení, identifikace i programování. K problému implementace přistoupil systematickým způsobem a vhodně rozdělil komplexní problém na dílčí části. K implementaci dílčích algoritmů v jazyce C výhodně využil možností a podpory prostředí MATLAB/Simulink. Písemná zpráva, je sestaven v logickém sledu a rozsah jednotlivých kapitol odpovídá jejich důležitosti. Přiložená práce celkově svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta, a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 30784