IUTKIN, E. Vizualizace stacionárního robotu ve Sketchup [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Zadání pro studenta Egora Iutkina přišlo jako požadavek z firmy Kuka na jednoduchou bezplatnou uživatelsky přívětivou vizualizaci jejich robota ve stylu digitálního dvojčete, kde by si uživatel mohl kreslit okolí robotu a ověřovat například kolizní trajektorie. V této práci byl vybrán jako simulační nástroj Trimble Sketchup pro jeho uživatelskou přívětivost a současně možnost skriptování. Student Egor Iutkin měl za úkol vytvořit skript, kterým rozpohybuje naimportovaný model stacionárního robotu. Vstupní data o pohybech měly původně být přímo přijímány z robotu, nicméně po analýze dostupných funkcí Sketchupu jsme přistoupili k tvorbě protokolového mostu, protože Sketchup nemá plně implementován Ruby a chybí mu nutné funkce. Student tedy naprogramoval protokolový most, který je schopen přijmout data z jakéhokoliv robotu (nebo zadaná uživatelem) a tyto odešle do skriptu ve Sketchupu, který nastaví virtuální model do dané pózy. Student musel nastudovat velké množství informací, špatně nebo vůbec dokumentované funkce skriptování, pochopit a implementovat přímou kinematiku manipulátoru a upravit dodané STL modely robotu tak aby měly správné body rotace. Student konzultoval pravidelně na technické bázi a dařilo se až do okamžiku koronakrize práci realizovat. Zbývalo pouze vyzkoušet na reálném robotu funkci protokolového mostu. Celá funkce protokolového mostu je teď simulována nastavováním políček v externí aplikaci a vitální funkce ve Sketchupu jsou plně funkční a ověřené. Protokol spojení mostu s robotem není vyzkoušený ale troufám si tvrdit analýzou zdrojových kódů, že může být funkční. Všechny body zadání splnil.
Práce studenta Egora Iutkina se na 45 stranách věnuje problematice vizualizace pohybu robotického manipulátoru a splňuje tak doporučený rozsah. Zvoleným jazykem je angličtina, což je jistě pozitivní, ale práce obsahuje nezanedbatelné množství překlepů a gramatických chyb. Vhodné by bylo provést korekturu, ale jelikož se nejedná o mateřský jazyk autora, nepovažuji tento nedostatek za diskvalifikační. Formální úroveň práce je mírně podprůměrná, výtku mám k přílišnému štěpení textu na podkapitoly a řadu typografických prohřešků a problémy s konzistencí. Počet literárních zdrojů je dostatečný, jedná se výhradně o webové stránky, jejich struktura ovšem odpovídá zaměření práce. Práci lze označit jako původní. Po odborné stránce dosahuje práce dostatečné úrovně. Za nepochopitelné považuji to, že třetina rozsahu je věnována teoretickému popisu TCP/IP, resp. UDP, protokolu, socketům, atp. Tyto pojmy přitom nejsou vůbec předmětem práce, jsou pouze využity jako dílčí nástroj. Za zmínku stojí, že vzhledem k absenci zdrojů jsou obrázky v teoretické části zjevně dílem autora. Větší rozsah by si naopak zasloužila zvolená architektura systému, proč byla realizována práce takto, mohla být také lépe vysvětlena motivace práce a její napojení na reálnou úlohu. Oceňuji, že student zvládl v praktické realizaci využít vlákna. Zadání práce bylo splněno. Závěrem ale mohu konstatovat, že objem odvedené práce, který zahrnoval seznámení se s ne úplně běžnými nástroji, odpovídá nárokům a předložená dokumentace svědčí o bakalářských schopnostech studenta. Z toho důvodu ji doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení C / 74 bodů.
eVSKP id 127093