ŠIMÁK, P. Využití polarizačních rovin šíření světla pro vysokorychlostní přenosy optickými vlákny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Filka, Miloslav

Student k řešení bakalářské práci přistupoval zodpovědně z hlediska teoretických poznatků o čemž svědčí kapitoly 3 a 4. Své znalosti následně použil při vlastním návrhu optického kanálu. Výsledky bakalářské práce mohou sloužit jako studijní materiál pro studenty magisterského i bakalářského studia. Skutečná realizace polarizačního multiplexu a ověření teoretických předpokladů je skutečným přínosem v této oblasti. Nad rámec zadání student vypracoval příklady užití a nastínil případné směrování bádání v této oblasti. Práce dokonce obsahuje studentův vlastní návrh nasazení multiplexních polarizačních systémů. Jeho přístup k zadanému úkolu i vystupování hodnotím velmi kladně.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Münster, Petr

Teoretická část práce se zaměřuje na popis polarizace v optickém vlákně, zvláště pak na polarizační vidovou disperzi. V kapitole 5 se pak student věnuje vlastní práci, kdy provedl návrh a měření telekomunikačních systémů využívající obě polarizační roviny pro navýšení přenosové kapacity. K rozsahu ani obsahu teoretického popisu nemám žádné výhrady. Student vhodně pracoval s literaturou a provedl podrobný rozbor zvolené problematiky. V praktické části student rovněž splnil všechny body zadání. K práci bych měl pouze několik drobných výtek: - obrázek 3.1 je převzat z internetu a mírně upraven nicméně nikde není uveden zdroj, - některé zkratky, jako například HWP nebo QWP nejsou v textu vysvětleny. Vzhledem k celkovému zpracování práce navrhuji známku A, 93 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 93654