NOVÁK, V. Redesign konstrukce a řízení nestabilního robota se sférickou základnou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Spáčil, Tomáš

Pan Novák během práce pracoval samostatně a řídil se pokyny vedoucího. Prokázal, že je schopen se rychle seznámit s danou problematikou a vhodně nově nabyté znalosti aplikovat. Z organizačního hlediska bych vytknul nevhodné časové rozvržení práce. Práce navazuje na předchozí projekt konstrukce laboratorního robota se sférickou základnou. Student provedl vhodné úpravy, které vedly ke zvýšení robustnosti zařízení a v budoucnu na ni bude možno snadno navázat. Celkově práci hodnotím výborně /A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Najman, Jan

Pan Novák se ve své práci zabýval přepracováním konstrukčního řešení nestabilního balancujícího robota, se zaměřením na testování „optical flow“ senzoru. V práci je rozebrán současný stav konstrukce a umístění jednotlivých elektronických prvků a je představen vybraný optical flow senzor, který má být zabudován a otestován. V rámci redesignu byly vyřešeny nedostatky konstrukce a krytu robota, proběhla úprava řídicí elektroniky a byly osazeny nové magnetické enkodéry, modul ochrany baterií a optical flow senzor. Poslední zmíněný senzor byl také v práci podrobněji testován v závislosti na různých typech povrchu, osvětlení a vzdálenosti senzoru. Zde mám výhrady k metodice testování, kdy jsou všechna měření prováděna s fixním nastavením optiky v závislosti na vzdálenosti senzoru od povrchu, přičemž vzhledem ke konstrukci by měla existovat pouze jedna vzdálenost při které je obraz správně zaostřen. Zarážející je i zpoždění měření oproti signálu z enkodéru o 100 milisekund s ohledem na to, že v datasheetu je deklarováno použití senzoru i pro optické myši a snímkování až 6400 fps. Po formální stránce nemám k práci zásadní výhrady. Navzdory výše uvedeným výtkám odvedl student mnoho praktické práce a prokázal své schopnosti v oblasti konstrukce, elektroniky i programování. Proto práci při uspokojivém zodpovězení dotazů doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou „velmi dobře“ / B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 125473