JANOUŠKOVEC, P. Návrh optimalizace technologických pracovišť v malém strojírenském podniku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Štroner, Marek

Autor k dané bakalářské práci Návrh optimalizace technologických pracovišť v malém strojírenském podniku přistupoval zodpovědně a svědomitě. Na zadaném tématu pracoval samostatně a využíval znalostí svých a podkladů spolupracující firmy pana Beneše. Dílnu, kterou se zabýval, byla přes dokumentaci (viz. výkres současný stav) ve velmi špatném projekčním uspořádáním. Stroje byly nahodile uspořádány a všude tam, kde bylo místo, přičemž nebyla dodržena bezpečnost práce a ergonomie. V prvním kroku autor vybral představitele výroby a to součást Matice, pro kterou řešil kapacitní propočty. Následně řešil variantu A, kdy ponechal stavební úpravy a reorganizoval stávající výrobu (např. zredukoval počet strojů, upravil vzdálenost mezi stroji dle normy) a navrhl stromečkový regál pro materiál. Ve variantě B potom provedl i stavební úpravy a řešení bylo ještě efektivnější. S ohledem na náklady dražší varianty B, doporučil panu Beneši variantu A. Závěrem lze říci, že daná práce je na dobré úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Peterková, Eva

Bakalářská práce Petra Janouškovce se zabývá optimalizací dílčích pracovišť malého strojního podniku. V úvodní části práce bakalář přehledně a zcela dostatečně popsal postupy plánování technologického projektu. Tato část je obsahově na velmi dobré úrovni, kapitoly jsou seřazeny v logické návaznosti. Kvalita obrázků je nižší, zejména sladění velikosti popisků v obrázcích stejného typu by úroveň práce pozvedla. Dále vytýkám občasnou návaznost první věty kapitoly na nadpis. Věta by sama o sobě měla dávat smysl a vystihovat podstatu (viz začátek kapitoly 2, kapitola 2.1, kapitola 2.3.4 aj.). V odborných publikacích se nedoporučuje psát v 1. osobě a na str. 15 je vynechána kapitola 2.3.2. V praktické části bakalář názorně popsal současný stav uspořádání pracoviště dané firmy, obzvláště oceňuji přiblížení problému prostřednictvím fotografií. Navržené varianty nového uspořádání jsou provedeny správně a i když se odchylují od uvedeného kapacitního propočtu, stále vyhovují daným normám. Ze závěrů bakaláře lze usoudit logické uvažování a tzv. „cit pro věc“. Vzhledem k možnostem firmy, byla správně zvolena varianta A s nulovými zásahy do současného stavu budovy a náklady na realizaci projektu nejsou pro firmu příliš zatěžující. Správně byla brána v úvahu i odstávka výroby, která by mohla firmě způsobit problémy. Práci hodnotím velmi kladně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 124353