ŠIKET, P. Kompaktní měřicí systém pro kalibraci snímačů vibrací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Cílem bakalářské práce bylo navrhnout a realizovat měřicí systém pro sekundární kalibraci snímačů vibrací s využitím dostupných hardwarových komponent od firmy National Instruments. Bakalářská práce navazovala na semestrální práci a hlavním úkolem studenta v rámci bakalářské práce bylo vytvořit aplikační software v prostředí LabVIEW pro měřicí hardware na platformě NI cDAQ realizující kalibrací snímačů vibrací, spravovat jednoduchou databázi kalibrovaných snímačů a vytvořit kalibrační protokol dle požadovaného vzoru. Je možné konstatovat, že zadání bylo splněno a výsledkem práce je funkční systém pro sekundární kalibraci využitelným v budoucnu pro externí kalibrace. Jediným limitujícím faktorem pro okamžité praktické použití jsou parametry měřicího hardware, který omezuje dosažitelnou nejistotu měření, jak student korektně ověřil analýzou nejistot kalibrace realizovaným systémem. Student pracoval samostatně a iniciativně. Dostavoval se k domluveným ústním konzultacím a předkládal průběžně výsledky své práce. V rámci řešení své bakalářské práce se nesetkal se zásadními komplikacemi. Domnívám se, že byly splněny všechny požadavky kladené na bakalářskou práci a navrhuji hodnocení A/95.
Úkolem studenta bylo navrhnout a realizovat kompaktní modulární měřicí systém pro kalibraci snímačů vibrací. Zadání bakalářské práce lze hodnotit po stránce odborné i časové jako náročné. Ke splnění zadání bylo nutné nastudovat rozsáhlou problematiku kalibrace snímačů vibrací a především vytvořit komplexní program v prostředí LabVIEW umožňující automatizaci procesu kalibrace. Lze konstatovat, že zadání bylo splněno v celém požadovaném rozsahu. Předložená práce svým rozsahem řešené problematiky a kvalitou zpracování odpovídá spíše diplomové práci. Student prokázal výbornou orientaci v problematice a profesionální přístup k řešení úkolu. Práce dobře dokumentuje postup řešení, má logickou strukturu a přiměřený rozsah jednotlivých kapitol odpovídající jejich závažnosti, celkový rozsah textu je 46 stran a 12 stran příloh. Práce v úvodní části přehledně popisuje problematiku sekundární kalibrace snímačů vibrací, legislativní i technické požadavky, doporučené kalibrační postupy a hlavní problémy spojené s praktickou realizací kalibračního systému. V praktické části práce je ve druhé kapitole uveden popis základních hw komponent navrhovaného systému a ve třetí kapitole pak popis struktury vytvořeného obslužného a řídicího programu. V závěrečné kapitole je verifikována funkčnost systému a diskutovány dosažené výsledky. Z formálního hlediska je práce na velmi dobré formální i grafické úrovni, je psána čtivou a srozumitelnou formou v anglickém jazyce s minimem překlepů. Za hlavní přínos práce považuji realizaci dobře zdokumentovaného funkčního modulárního kalibračního systému, který by neměl být problém používat, udržovat v provozu i dále rozvíjet. Závěrem mohu konstatovat, že k předložené práci nemám žádné zásadní výhrady, naopak ji považuji za nadstandardní jak rozsahem odvedené práce, tak kvalitou zpracování a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 119320