KREJČÍ, L. Implementace vybraných částí normy ČSN EN ISO/IEC 17025:2018 v kalibrační laboratoři [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Šrámek, Jan

Předložená diplomová práce Bc. Lukáše Krejčího na téma IMPLEMENTACE VYBRANÝCH ČÁSTÍ NORMY ČSN EN ISO/IEC 17025:2018 V KALIBRAČNÍ LABORATOŘI je vypracována odpovídajícím způsobem. Jsou v ní splněny všechny její předem stanovené cíle. Práce je přehledně členěna do šesti kapitol na 92 stranách psaného textu. V diplomové práci se vyskytuje určitý počet drobných formálních nedostatků, které ovšem nijak neovlivňují celkovou úroveň práce. Například pravopisné chyby a podobně. Student při zpracování práce pracoval samostatně a vycházel z doporučené literatury, kterou vhodně doplnil o další tuzemské i zahraniční publikace a zdroje. Prvotní částí diplomové práce je rešerše v oblasti kalibrační laboratoře a implementace v názvu uvedené normy v jejím systému. V další části práci student podrobně popisuje současný stav v kalibrační laboratoři, kterou provozuje spolupracující firma, zatím bez akreditace dle výše uvedené normy. Dále v diplomové práci student popisuje nastavení procesů dle požadavků této normy za použití procesního přístupu (celkem 11 podkapitol normy). Hlavní částí diplomové práce představuje návrh stanovení nejistoty měření při kalibraci kruhoměru Talyrond 365, který byl v majetku spolupracující firmy. Firma mimo jiné i tyto přístroje servisuje a provádí jejich kalibrace. V blízké budoucnosti připravuje akreditaci kalibrační laboratoře, kterou provozuje. Student také provedl vyhodnocení shody se specifikací u zvolených parametrů kalibrovaného přístroje v souladu s normou ČSN EN ISO 14253-1:2014. Práce jako celek představuje užitečnou diplomovou publikaci, která může být použita v praxi. Předloženou diplomovou práci Bc. Lukáše Krejčího doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Jankových, Róbert

Diplomová práce Bc. Lukáše Krejčího odpovídá zadání. Práci považuji za původní, pro praxi přínosnou a v několika směrech originální. Metodika splnění cílů práce je správná. Student prokázal schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich správné závěry. Hodnocená práce prokazuje schopnost studenta samostatně pracovat a řešit praktické problémy v oblasti kalibračních laboratoří a kalibrace kruhoměru. Práce je logicky rozdělena na úvod, pět hlavních kapitol, závěr a dvě přílohy. Všechny kapitoly a přílohy jsou úplné a přehledné. Jednotlivé části práce na sebe přirozeně navazují a dokumentují postup řešení i úroveň splnění jednotlivých cílů práce. Za první hlavní přínos diplomové práce je možné považovat vytvoření procesní mapy a vývojových diagramů jednotlivých procesů pro splnění požadavku normy ČSN EN ISO/IEC 17025: 2018. Za druhý hlavní přínos považuji provedení kalibrace kruhoměru Talyrond 365 v prostorách laboratoře spolupracující firmy IMECO TH včetně stanovení rozšířené nejistoty měření pro 7 charakteristik kruhoměru. Po formální stránce je hodnocená práce zpracována na požadované úrovni s minimem věcných, gramatických nebo formulačních nedostatků. Za zbytečné formální chyby lze ovšem označit nedodržování jednotného stylu psaní textu v minulém čase a v trpném rodě (str. 15, 17, 19 atd.) a nedodržování pravidel pro používání interpunkce zejména ve větách s dvojtečkou (str. 17, 20, 21, 29, 30, 35 atd.). Návrhy a realizace výpočtu nejistot měření jsou správné s následujícími připomínkami. Při výpočtu kombinované nejistoty na str. 70 jsou použity jiné hodnoty u 3. a 4. členu, než jsou uvedeny v tabulce číslo 5. Na str. 81 je v úplném výsledku měření uvedena hodnota 0,190 místo 0,192 mikrometrů. Student při zpracování práce vychází z doporučené literatury, kterou iniciativně doplnil o další vhodné tuzemské i zahraniční anglicky psané publikace. Vlastní text je tvůrčím způsobem doplněn o řadu nových myšlenek a jako celek logicky propojen. Citace jsou správně formálně uvedeny a přehledně rozlišují převzatý a původní text. Výsledek práce prokázal, že autor má velmi dobré zkušenosti z práce s navrhováním a realizací měření nestandardních etalonů délky různými CMM. Práce jako celek představuje zdařilou inženýrskou publikaci, která může být plně využita v praxi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149821