MICHALIČKA, F. Návrh nové struktury aktivního filtru na tranzistorové úrovni [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student Filip Michalička se v rámci své bakalářské práce seznámil s technologií CMOS, s návrhem analogových filtračních struktur a s aktivními prvky. Udělal vlastní návrh aktivního prvku OTA a podrobně analyzoval a numericky navrhnul dvě filtrační struktury - jeden multifunkční aktivní filtr druhého řádu a dolní propust čtvrtého řádu. Student nejprve konzultoval pravidelně. Později nastala delší odmlka. Zpětně se ukázalo, že před odevzdáním práce požádal o pomoc i některé další pracovníky fakulty. Některé části nenavrhnul zcela samostatně, nicméně dokázal sám udělat následný numerický návrh, optimalizaci a analýzu těchto obvodů. Před odevzdáním svou práci opět konzultoval, avšak nebyl už čas veškeré nedostatky vyřešit. Student věnoval čas i úsilí studiu literatury. Přesto mu však nebylo zcela jasné, jakým způsobem má filtr navrhnout. Je však nutné podotknout, že musel v rámci své práce nastudovat obtížnou problematiku. Jeho teoretický úvod hodnotím kladně, je zpracován podrobně a na dobré odborné úrovni. Na základně výše uvedených informací hodnotím práci známkou C.
Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem nové struktury aktivního filtru na tranzistorové úrovni. Student v práci uvádí teoretický rozbor frekvenčních filtrů, vlastnosti tranzistorů a aktivních prvků, které jsou v práci využity. Student dále prezentuje návrh filtračních struktur pomocí topologie leap-frog. Celkem byly navrženy dvě filtrační struktury, kde první obvod představuje multifunkční filtr 2. řádu a druhý dolní propust 4. řádu. Tyto struktury byly simulovány v programu OrCAD za pomoci navrženého modelu prvku OTA. K práci mám následující výhrady: v kapitole zabývající se unipolárními tranzistory chybí odkazy do literatury. V popisu zesilovače OTA nejsou dostatečně popsány rovnice popisující jeho funkčnost (např. parametr uD). Student nepoužívá oddělování rovnic čárkami. Text dále obsahuje gramatické a stylistické chyby. Práce je poměrně nepřehledná, což stěžuje čitelnost a orientaci v textu. Student všude uvádí, že vlastnosti jednotlivých obvodů byly ověřeny měřením, přesto byly provedeny pouze simulace. Není objasněno, kde se rovnice 7.2 vzala a co vyjadřuje. Některé citace v seznamu literatury nejsou dle normy ČSN ISO 690. Student se v práci vyjadřuje v množném čísle. Výsledky simulací jsou nedostatečně komentovány. U prezentovaných filtrů je možné řídit mezní kmitočet i činitel jakosti, což student u filtru 2. řádu zmiňuje. Předpokládal bych tedy, že bude provedena simulace i těchto vlastností filtrů. I přes uvedené nedostatky hodnotím práci známkou E/55 bodů.
eVSKP id 110270