ŠEVČÍK, B. Elektronicky řiditelný aktivní filtr 2. řádu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Šotner, Roman

Práce se zabývá návrhem a konstrukcí digitálně říditelného aktivního filtru typu dolní propust struktury Sallen-Key pro novou laboratorní úlohu. Byly určeny předpoklady pro souběhy hodnot rezistorů, které jsou v konečné fázi nahrazeny dig. potenciometry pro řízení mezního kmitočtu, činitele jakosti a zesílení, což ve výsledku umožňuje i změnu aproximace. Parazitní projevy vzniklé aplikací těchto součástek ve filtru jsou diskutovány a provázeny názornými simulacemi. Podle mého názoru není struktura Sallen-Key pro elektronické řízení zrovna moc vhodná, oproti např. filtrům typu State-Variable (KHN) s OTA, apod. Student se úkolu zhostil úspěšně a je zde vidět, že použití dig. potenciometrů v signálové cestě je možné, jak dokazují některé výsledky, i do kmitočtů kolem 1 MHz. Počítačové analýzy jsou podloženy experimenty. Pro řízení dig.potenciometrů byla vyvinuta aplikace, která je srovnatelná či lepší než programy dodávané výrobci dig. potenciometrů, protože umožňuje pracovat s mnoha typy potenciometrů a více sběrnicemi, v češtině i angličtině. Nakonec jsou uvedeny experimentální výsledky měření na vyrobeném přípravku filtru a oscilátoru s Wienovým článkem řízeným dvojící dig. potenciometrů. Student si dal velkou práci se zpracováním a dokumentací, vytvořil kromě vlastního dig. řízeného filtru i mnoho doplňkových zařízení, což je nad rámec zadání. Text práce obsahuje jen několik méně významných formálních nedostatků (např. parazitní kapacity by měly být v obrázku filtru od pracovních lépe odlišeny, odkazování na vzorce a obrázky, atd.) a překlepů. V souhrnu lze říci, že práce je na velmi slušné úrovni a jsou k dispozici kvalitní podklady pro novou laboratorní úlohu. Student svou práci představil na konferenci EEICT. Student dle potřeby využíval konzultace, značný čas věnoval práci v laboratoři a pracoval velmi samostatně. Velmi si cením, že se práci již od počátku věnoval s velkým zápalem a prokázal značnou píli a vlastni um. Ve výsledku požadavky zadání několikrát předčil. Problematika elektronického digitálního řízení analogových obvodů ho zajímá a chtěl by v ní pokračovat i v budoucnu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Petržela, Jiří

Porovnáním předložené diplomové práce a zadání lze bezesporu říci, že student zadání splnil v plném rozsahu. Výsledný program pro digitální řízení aktivního filtru považuji za velmi zdařilý. Student kromě teoretických znalostí zjevně prokázal také schopnost samostatné návrhové a manuální práce. Experimentálním měřením student prokázal, že digitální řízení lze aplikovat i v kmitočtových filtrech pracujících na jednotkách MHz, což lze u této koncepce považovat za úspěch. Rovněž navržená laboratorní úloha bude jistě zpestřením stávajících úloh, a to v kurzu BAEO nebo MTEO. Z formálního hlediska vykazuje práce jen málo nedostatků. Zmínil bych především to, že odkazy na vzorce se uvádějí výhradně v kulatých závorkách a převzaté obrázky je někdy vhodné překreslit a opatřit českým popisem.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Formální zpracování práce B 8/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 21960