KUDLÁČOVÁ, M. Výpočtové modelování nízko-profilového odpružení segmentů ložisek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Pokorný, Jan

Předložená diplomová práce je velmi dobře zpracovaná, je psána přehledně s minimem chyb a překlepů. Diplomantka pracovala aktivně a svědomitě. Lze konstatovat, že stanovené cíle práce byly splněny. Nad rámec těchto cílů diplomantka zpracovala parametrickou studii a dále provedla srovnání výsledků vytvořeného výpočtového modelu s experimentem. Pro toto srovnání bylo využito optické měření s využitím metody DIC přičemž diplomantka provedla zpracování a vyhodnocení obdržených dat. Kladně hodnotím zejména grafické zpracování získaných výsledků. Oceňuji také provedené srovnání výsledků s analyticky získanými výsledky pro prut, které i přes značné zjednodušení poskytují dobrou představu o chování řešeného problému.Tuto diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pavlík, Ondřej

Diplomantka se zabývá aerodynamickými ložisky s naklápěcími segmenty, určené pro vysoko-otáčkové stroje. Cílem práce je provést rešerši, vytvořit výpočtový model a na jeho základě určit geometrii nízko-profilového uložení segmentu ložiska s využitím pružiny. Po stylistické stránce je práce na vysoké úrovni, až na pár drobných výtek. (Např. jednotnost nadpisů v obsahu). V seznamu symbolů a zkratek je uvedena pouze originální zkratka a slovenská definice, není tedy patrný význam zkratky v originále (např. FEM – „Metóda konečných prvkov“, chybí původní význam tedy finite element method). V první části práce se studentka věnuje rešerši s rozdělením ložisek s důrazem na ložiska vzduchová, zejména pak aerodynamická. Ložiska magnetická, která se také hojně používají v přesných vysoko-otáčkových strojích jsou uvedena pouze velice stručně, a chybí u nich srovnání, případně uvedené výhody/nevýhody jako u předcházejících typů. Výborně hodnotím analytický výpočet, kde autorka zavedla potřebná zjednodušení, zejména geometrie a s pomocí dvou přístupů zjišťovala průhyb a sílu působící na pružinu. Následně pak v prostředí ANSYS: Workbench, vytvořila několik modelů (A-D), lišící se např. ve způsobu kontaktu nebo použitých prvcích. V neposlední řadě je realizován experiment s využitím siloměru pro vyhodnocení síly a metody korelace obrazu pro vyhodnocení průhybu pružiny. Rozdíl 13 % mezi analytickým a numerickým řešením je vzhledem k přijatým zjednodušením přijatelný, a i přes něj je vytvořený analytický model užitečný. Rozdíl mezi numericky získanou hodnotou a experimentem je pak větší (hodnota průhybu pro stejnou sílu 0,72mm a 0,88 mm) a může souviset i např. se vstupními materiálovými charakteristikami, což autorka správně uvádí a komentuje. Lze říci, že bylo vykonáno velké množství práce a nad rámec cílů i proveden a vyhodnocen experiment. Celkově práci hodnotím na A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149876