PÍSEK, M. Generování náhodných čísel na platformě FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Dobiáš, Patrik

Bakalářská práce se zabývá generováním náhodných čísel na platformě FPGA. V teoretické části práce se student zaměřil na postup implementace na FPGA a na generátory náhodných čísel a jejich testování. Následně analyzoval dosavadní vědecké práce z pohledu použitého zdroje entropie, propustnosti a využití hardwarových zdrojů. V rámci praktické části nejprve proměřil existující volně dostupné implementace, které student rozchodil na fyzickém zařízení Zybo Z7-20, a porovnal je z pohledu využitých zdroje, spotřeby a maximální frekvenci. Pomocí testovací sady NIST STS také ověřil správné chování těchto implementací. Poté student implementoval vlastní generátor náhodných čísel, založený na kruhových oscilátorech, který zvolil jako nejvhodnější po předchozí analýze. Správnou funkčnost generátoru opět ověřil pomocí stejné sady testů. Na konec vlastní implementaci porovnal s existujícími implementacemi. Na základě tohoto porovnání vychází tato práce nejlépe z hlediska propustnosti. Tyto výsledky jsou však pro maximální frekvenci, kterou student uvádí jako optimální, ale nevysvětluje, jak k ní došel. Po formální stránce je práce na vysoké úrovni s minimálním množstvím chyb v textu. Také je zde velké množství obrázků, které vhodně doplňují text. Během roku studen pracoval aktivně a pravidelně konzultoval. Práci navrhuji k obhajobě s hodnocením A (97 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Jedlička, Petr

Cílem bakalářské práce byla implementace generátoru náhodných čísel na FPGA na základě předchozí analýzy dostupných generátorů a následné ověření náhodnosti generovaného výstupu. Všechny cíle práce byly splněny. Student nejprve nastudoval, popsal a vyzkoušel dostupné metody generování náhodných čísel na FPGA a způsoby ověření náhodnosti. Následně na základě jedné z těchto metod vytvořil vlastní implementaci generování náhodných čísel, kterou podrobil testu náhodnosti a provedl srovnání s dostupnými implementacemi. Odborný text obsahuje místy nepřesnosti v popisu fungování logických obvodů. K blokovému schématu na obrázku 6.5 bych uvítal bližší popis jednotlivých částí a návrhu komponenty, kterou toto schéma znázorňuje. Na druhou stranu oceňuji kompletní splnění zadání i přes to, že se jedná o náročnější téma. Z formálního hlediska je práce na velmi dobré úrovni. Je logicky členěna do kapitol a obsahuje pouze zanedbatelné množství gramatických chyb. Vzhledem k výše uvedenému doporučuji práci k obhajobě s hodnocením A/92b.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 151209