VLČEK, O. Příprava nanokrystalických keramik z oxidu zirkoničitého [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Šťastný, Přemysl

Student Ondřej Vlček vypracoval bakalářskou práci s názvem „Příprava nanokrystalických keramik z oxidu zirkoničitého“ v dostatečném rozsahu. Celá práce má 51 stran. Práce je logicky členěna na teoretickou a praktickou část. Teoretická část se sestává z 20 stran, na kterých se student zabývá zejména problematikou přípravy keramik z oxidu zirkoničitého a stabilizací vysokoteplotních fází v těchto materiálech. Popisuje mechanismus zhouževnatění ZrO2 keramik pomocí fázové transformace a vliv mikrostruktury a typu stabilizujícího prvku na průběh transformace. Teoretickou část hodnotím jako dobrou, drobné výhrady mám k úpravě textu. Zejména jeho formátování, úpravě obrázků a grafů. Z odborného hlediska mám v teoretické části výhrady k tendenci studenta opakovat informace. Část teoretické práce „Vliv mikrostruktury na fázovou transformaci a na výsledné mechanické vlastnosti ZrO2 keramik“ mohla být detailněji rozpracována s využitím více zdrojů z odborné literatury. Podobně i kapitola o slip castingu, ve které mohla být detailněji rozpracována rešerše týkající se přípravy ZrO2 keramik touto metodou. V praktické části (9 stran) se student zabýval přípravou nanokrystalických keramik s průměrnou velikostí zrna do 150 nm. Na přípravě vzorků a vlastních měřeních se student aktivně podílel. Při složitějších měřeních, u kterých je vyžadováno delší zaškolení a větší praktické zkušenosti, alespoň aktivně asistoval. Velmi pozitivně hodnotím studentův přístup k laboratorní práci, kde prokázal schopnost a chuť se učit novým věcem. Zároveň prokázal schopnost logického a kritického myšlení. Vzhledem k tomu, že se jedná o první vědeckou práci, hodnotím praktickou část bakalářské práce pozitivně. Student z velké části navrhl experiment vedoucí k selekci vhodných materiálů pro přípravu sádrových forem. Následně student připravil keramické vzorky odlitím keramické suspenze do připravených forem a provedl vyhodnocení takto získaných keramických vzorků. Z výsledků určil typ sádrové formy a způsob přípravy suspenze, která vedla k přípravě vysoce kvalitních těles z nanokrystalického oxidu zirkoničitého. Získané výsledky budou dále využity pro přípravu keramických vzorků pro zkoušky mechanické pevnosti. Jak v teoretické části, tak i v části praktické mám výhrady k úpravě textu, grafů a tabulek. V praktické části mi chybí fotografie mikrostruktury výsledného slinutého keramického materiálu. Dále pak se zde objevují některé nesrovnalosti v závěrech, například objem připravených vzorků po slinutí. I přes drobné nedostatky k práci hodnotím práci jako celek pozitivně, zejména s přihlédnutím ke studentově aktivitě a chuti učit se novým věcem. Jako celkové hodnocení uděluji studentu Ondřeji Vlčkovi známku B/velmi dobře

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Prajzler, Vladimír

Bakalářská práce Ondřeje Vlčka se zabývá přípravou nanokrystalických keramik na bázi oxidu zirkoničitého. První část práce je tvořena literární rešerší, která se zaměřuje na charakterizaci tohoto materiálu, jeho výrobu a vliv mikrostruktury na výsledné mechanické vlastnosti. Podstatná část práce je věnována mechanismům stabilizace tetragonální a kubické fáze pomocí příměsí jako je yttrium, hořčík, apod. Experimentální část je poté zaměřena na přípravu hutných vzorků tetragonálního oxidu zirkoničitého pomocí metody suspenzního lití. Student kromě odlišného složení keramické suspenze zkoumá i vliv parametrů porézních sádrových forem na celistvost odlitku. Připravená keramická tělesa byla slinována v konvenční peci a poté byla hodnocena jejich mikrostruktura. Výsledky jsou přehledně popsané, přičemž výsledné vlastnosti slinutých keramik téměř odpovídají požadavkům stanoveným v zadání bakalářské práce. V práci však chybí jejich diskuze s ostatní literaturou. Student taktéž neuvedl rozptyly naměřených hodnot relativní hustoty slinutých těles. Rozporuplně pak hodnotím kvalitu citačních zdrojů. Student dobře pracuje s anglicky psanou odbornou literaturou, ale odvolává se i na informace uváděné na wikipedii apod. Gramatické chyby a překlepy jsou málo časté, připomínky však mám k formátování seznamu použité literatury a nevhodnému překladu některých anglických termínů do českého jazyka. I přes tyto nedostatky je bakalářská práce logicky uspořádaná a předkládá zajímavé výsledky použitelné pro další výzkum. Proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 125281