PLEVA, M. Elektrické a mechanické vlastnosti EC motorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Hubík, Vladimír

Bakalářská práce studenta Martina Plevy se zabývá elektrickými a mechanickými vlastnostmi elektronicky komutovaných motorů, především v oblasti malých výkonů do 1 kW. V úvodní části práce se student věnuje stručnému popisu a rozdělení motorů na střídavé a stejnosměrné, kde i uvádí jejich základní odlišnosti a parametry. Vlastní práce se dále zabývá historií, popisem konstrukce, způsoby řízení, matematickým popisem a příkladem použití elektronicky komutovaných motorů, včetně jejich srovnáním s klasickými AC a DC pohony. V poslední kapitole uvádí stručný přehled současně vyráběných motorů renomovanými firmami Maxon a Dundermotoren. Závěr je věnovaný shrnutí práce a krátké diskusi o výhodách a použití EC motorů v průmyslu. Navrhuji komisi předloženou bakalářskou práci k přijetí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Švéda, Martin

Autor zpracoval a předložil bakalářskou práci na dané téma o celkovém rozsahu 41 stran. Bakalářská práce je rozdělena do osmi obsahových kapitol, včetně úvodu a závěru práce. V úvodní kapitole se autor spíše než uvedení do problematiky a nástinu zaměření práce věnuje spíše popisu historických souvislostí a přehledu významných vynálezů z oblasti elektrotechniky, což může být pro čtenáře matoucí. Následující dvě kapitoly podávají čtenáři ucelený přehled a rozdělení motorů. Jsou vyjmenovány všechny používané typy spolu s jejich základními vlastnostmi. Podrobný popis je pak věnován elektricky komutovaným motorům, které jsou vlastním tématem bakalářské práce. Kapitoly jsou doplněny ilustrativními obrázky, které orientaci v dané problematice čtenáři značně usnadňují. Čtvrtou kapitolu věnoval autor popisu rozdílu mezi jednotlivými motory. Tato kapitola však pouze shrnuje vše, co bylo řečeno v kapitole předchozí a tudíž je její smysl diskutabilní. Poslední tři kapitoly jsou věnovány vlastnímu řízení EC motorů včetně jejich podrobného matematického popisu, ke kterému není co vytknout. Jsou vyjmenovány prakticky všechny průmyslově používané druhy zpětnovazebního i bezsenzorového řízení. Autor v práci uvádí i přehled výrobců EC motorů, ale jak sám píše, popsat všechny výrobce včetně jejich kompletního sortimentu je nad možnosti i zaměření této práce. Závěrečná kapitola uvádí pouze shrnutí celé práce s příklady možného nasazení motorů v některých typických průmyslových aplikacích. Z pohledu recenzenta mi v závěru práce chybí podrobnější diskuze a doporučení vhodnosti použití jednotlivých typů motorů pro různé aplikace. Doporučení k obhajobě: Recenzent po prostudování práce s názvem "Elektrické a mechanické vlastnosti EC motorů" zpracovanou panem Martinem Plevou doporučuje k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 20916