ŠKORPÍK, D. Měření veličin pro meteorologii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Chmelař, Milan

Pan Daniel Škorpík měl za úkol seznámit se s měřením některých veličin používaných v meteorologii, rozebrat principy jejich měření, vlastnostmi snímačů pro jejich měření. Především se měl zaměřit na měření rychlosti proudění vzduchu a navrhnout anemometr s bateriovým napájením. Zde je možná název jeho bakalářské práce trochu zavádějící, protože navržený anemometr má sloužit pro měření malých rychlostí proudění (zhruba do 2m/s) a měl by být využíván pro měření proudění vzduchu v laminárních boxech a v okolí operačních stolu, pokud se okolo nich používá clona z proudícího vzduchu sloužící ke zvýšení čistoty ovzduší v okolí operačního stolu. Výsledné parametry byly vedoucím práce upřesněny při volbě koncepce přístroje. Z toho pak vyplynuly požadavky na vlastní čidlo anemometru, které musí být relativně malé (zejména pro laminární boxy). V průběhu práce na projektu využíval konzultace, aktivitu během řešení hodnotím jako průměrnou, výrazně se zvýšila ke konci semestru. Formálnímu zpracování práce věnoval přiměřenou pozornost, i když v textu jsou některé formulační nepřesnosti, které lze přičíst malé zkušenosti s elektronikou. Předepsané realizaci věnoval velké úsilí a vzorek anemometru se podařilo zprovoznit. Problémy byly s vlastní kalibrací (ne vinou studenta), kdy bylo nutno improvizovat. Mohu konstatovat, že zadání této bakalářské práce bylo splněno. Proto ji doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 79 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
79

Posudek oponenta

Harabiš, Vratislav

Student se ve své práci měl zabývat měřením veličin pro meteorologii. Odevzdaná práce má rozsah 36 stran. V teoretické části práce měl student popsat veličiny měřené v meteorologii. Zde se student omezil pouze na měření rychlostí proudění větru a okrajově na měření teploty. Měření atmosférického tlaku, vlhkosti atd. zcela opomenul. Dále se student zabývá popisem senzoru vhodným pro měření rychlosti proudění. V praktické části práce student navrhnul a realizoval termistorový anemometr. V této části postrádám bližší specifikace a požadavky na navrhované zařízení. Rovněž v práci postrádám srovnání navrženého zařízení s nějakým referenčním přístrojem. Zarážející je rovněž tvrzení, že anemometr je vhodný pro měření rychlosti proudění v laminárních boxech. To je poměrně velký odklon od hlavního tématu práce. Rovněž v práci postrádám řešení pro dálkový přenos dat (bod zadání 3). Po formální stránce je práce na dobré úrovní. Uvedené informace jsou dostatečně citovány. Zde bych jen doporučil lépe uvádět použité materiály (abecední řazení, u knih se neuvádí datum citace atd.). Vzhledem k uvedeným nedostatkům považuji zadání práce za částečně splněno.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 93511