MALÁRIK, P. Kvalitativní vlastnosti systémů s neceločíselnými členy v teorii řízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Kisela, Tomáš

Práce se zabývá problematikou kvalitativních vlastností systémů obsahujících Caputovu derivaci neceločíselného řádu a člen s konstantním zpožděním, který v teorii řízení může hrát roli zpětnovazebního prvku. Kromě souhrnu v literatuře známé teorie a jejího porovnání s numerickými simulacemi jak z pohledu asymptotické stability, tak i rychlosti poklesu řešení k nule, práce adresuje několik témat, která náleží mezi stále ještě otevřené problémy. Je diskutována problematika singulárních bodů ve fázových portrétech a jejich výskyt je srovnán s publikovanými hypotézami. Pro systém rovnic se současným výskytem zpožděného a nezpožděného člene, jehož teoretická analýza stability je otevřeným problémem, je na základě numerických experimentů vykreslen odhad diskretizované oblasti stability. Ten podporuje hypotézu o výskytu přepínačů stability. Zpracováním výše uvedených témat, která se pohybují na hranici současného poznání, a celkovou úrovní práce s literaturou text naplňuje, a v určitých ohledech i překračuje očekávání kladené na bakalářskou práci. Doporučuji k obhajobě s hodnocením A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Nechvátal, Luděk

Téma diplomové práce spadá do oblasti obyčejných diferenciálních rovnic neceločíselného řádu, které v posledních dekádách zažívají velký rozmach díky svému aplikačnímu potenciálu. V popředí zájmu byly kvalitativní vlastnosti několika typů soustav lineárních rovnic (nezpožděného, zpožděného a smíšeného typu). Lze konstatovat, že cíle práce byly naplněny, přičemž student, dle mého názoru, téma uchopil nadstandardně dobře. Zejména oceňuji, jak je srozumitelným způsobem vysvětlen vzájemný vliv řádu a zpoždění v jednotlivých soustavách na rychlost poklesu řešení. Za hodnotný lze považovat také numerický experiment v šesté kapitole. Formální stránka práce je také velmi dobrá, jak po stylistické, tak grafické stránce (několik drobných typografických prohřešků či nepřesností vypozorovat lze, ty však nikterak nesnižují celkový dojem). Pozitivní dojem podporuje množství pečlivě přichystaných obrázků. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139809