DOSTÁL, V. Využití oxidu yttria pro vytváření antireflexních vrstev solárních článků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Hégr, Ondřej

Student vypracoval diplomovou práci na téma "Využití oxidu yttria pro vytváření antireflexních vrstev solárních článků". Hlavním úkolem byla depozice tenkých dielektrických vrstev oxidu yttria na křemíku metodou magnetronového naprašování a zkoumání jeho optických vlastností. Po obsahové stránce práce splňuje požadované zadání. S ohledem na časovou náročnost celé práce a zejména technické problémy s depozičním zařízením však nebylo provedeno předpokládané množství depozic. I přes to jsou získané výsledky přínosné a budou využity při dalším výzkumu Y2O3 a jeho implementaci do technologie výroby solárních článků. Formální provedení práce je na velmi dobré úrovni. Student pracoval samostatně a využíval v plné míře doporučenou a dostupnou literaturu, která je provázána s textem a uvedena na konci práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 47/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 17/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Boušek, Jaroslav

Cílem posuzované diplomové práce bylo seznámit se s technologií magnetronového naprašování se zaměřením na vrstvy oxidu ytria ve funkci pasivačních a antireflexních vrstev pro fotovoltaické solární články. Tyto vrstvy měly být deponovány ve výzkumném centru nových technologií Západočeské university v Plzni a měly být prozkoumány jejich vlastnosti v závislosti na různých podmínkách depozice. Práce byla řešena pro potřeby ústavu mikroelektroniky ve spolupráci s firmou Solartec s.r.o. Pro úspěšné vyřešení zadání bylo nutné pracovat s poměrně velkým objemem literatury zahrnujícím problematiku z různých oborů. To diplomant zvládl vcelku dobře a prokázal, že je schopen se v této literatuře orientovat. Po rozboru základních vlastností fotovoltaických článků a technologií pro jejich výrobu je věnována pozornost antireflexním a pasivačním vrstvám a technologiím pro jejich depozici. Následně jsou v krátké kapitole "3 Vlastnosti Ytrium oxidu" popsány základní vlastnosti tohoto materiálu s ohledem na uvažovanou aplikaci pro antireflexní a pasivační vrstvy. Přípravě experimentů prováděných v rámci práce a jejich vyhodnocení je věnována kapitola "4 Magnetronové naprašování", kde je také uveden přehled nejdůležitějších mechanismů uplatňujících se u technologie reaktivního naprašování a kapitola "5 Měření optických vlastností deponovaných vrstev", kde jsou popsána použitá zařízení a měřící postupy. V kapitole "6 Praktická část" na stranách 31 až 45 je přehled výsledků dosažených v provedených experimentech. Tato kapitola si podle mého názoru zasloužila více pozornosti z hlediska systematického zpracování výsledků. Výsledky jsou zde sice prezentovány jako závislosti reflektivity a indexu lomu na vlnové délce v souvislosti s nastavením parametrů naprašovacího procesu - chybí však podrobnější rozbor a vysvětlení. Teoretická část práce je zpracována pečlivě s důslednou citací předávaných informací i obrázků. Textu práce lze přesto vytknout řadu nepřesností - např."Kap. 2.2.1.2. Nízkotlaké Napařování (LPCVD)"- nejedná se o napařování, ale o depozici z plynné fáze prováděné obvykle termickým rozkladem plynů obsahujících deponovaný prvek. Přes uvedené nedostatky je však odborná úroveň práce velmi dobrá, Návrh technologie a zpracování výsledků si bezpochyby vyžádalo hodně času a tvůrčího úsilí a výstupy předložené práce budou pravděpodobně velmi přínosné pro všechny partery zúčastněné na experimentu. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Odborná úroveň práce B 40/50
Splnění požadavků zadání B 17/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse D 13/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 31732