ŠLANCAR, M. Detekce komplexů QRS ve vícesvodových signálech EKG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Kozumplík, Jiří

Autor práce navrhl různé varianty detekce komplexů QRS ve vícesvodových signálech EKG. V souladu se zadáním Bakalářské práce vycházel z jednoho signálu vzniklého různými kombinací pseudoortogonálních svodů z dvanáctisvodových záznamů. Přidal také variantu kombinace tří ortogonálních hlavních komponent. Testoval celkem pět variant různých kombinací trojic svodů, pro které realizoval detektory vycházející z energie obálky signálu a z alternativy založené na použití energetického operátoru TKEO. Funkčnost navržených detektorů, autor ověřil na signálech knihovny CSE a porovnal výsledky vycházející pro jednotlivé varianty kombinace trojic svodů. Získané výsledky statisticky zhodnotil a porovnal s výsledky jiných autorů, které byly dosaženy na stejných datech. Autorem dosažené výsledky jsou zajímavé; ukázalo se, že relativně jednoduché metody detekce aplikované na vhodnou kombinaci trojice svodů mohou vykazovat uspokojivou spolehlivost. Zadání práce autor splnil v celé požadované šíři. S řešeným tématem se zúčastnil fakultní soutěže EEICT, kde ve své sekci obsadil 2.místo.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Smital, Lukáš

Předložená bakalářská práce pojednává o vícesvodové detekci QRS komplexů v signálech EKG. Student v práci vychází z ortogonálních svodů případně pseudoortogonálních svodů z dvanáctisvodových záznamů, které různými způsoby kombinuje do jediného průběhu a dále analyzuje. V práci je také využit přístup, při kterém nevychází ze tří pseudoortogonálních svodů, ale z pěti hlavních komponent dvanáctisvodového záznamu transformovaného metodou PCA. Dále jsou v práci testovány také dvě metody výpočtu obálky kombinovaného signálu jednak pomocí hilbertovy transformace a také pomocí energetického operátoru TKEO. I když zvolené metody patří spíše mezi jednodušší, výsledky detekce jsou výborné. Připisuji to studentově píli při testování veškerých kombinací a preciznímu nastavení detektoru (např. výběr mezí pásmové propusti s ohledem na odhadnuté výkonové spektrum QRS komplexů). Některé výtky bych měl spíše k formální stránce. Například na obrázcích 4 až 6 student ukazuje typy rušení na převzatých nepříliš kvalitních obrázcích, přitom má k dispozici celou databázi EKG, kde se jistě tyto artefakty taky vyskytují. Navíc na obrázku 6 vidím spíše impulsní rušení než uváděné svalové. Zadání považuji za splněné v celém rozsahu a navíc i s výsledky, které obstojí při srovnání s detektory publikovanými v impaktovaných časopisech.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 84391