KOUBEK, M. Připojitelnost obnovitelných zdrojů do distribučních sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Toman, Petr

Cílem diplomové práce byla analýza připojitelnosti zdrojů do distribučních sítí včetně praktického zhodnocení možností konkrétní sítě vn. Student se nejprve seznámil s podmínkami připojení zdrojů do sítí s ohledem na zpětné vlivy na distribuční síť a zpracoval přehled zdrojů připojovaných do distribuční sítě. V praktické části pak vytvořil model sítě vn a provedl analýzu možnosti připojení zdrojů včetně vyhodnocení vlivu na kvalitu elektrické energie. V závěru práce je provedeno zhodnocení výsledků. Připomínky: -v práci se vyskytují v malém množství překlepy a typografické chyby. -kap. 1.1.3 – chybí vysvětlení činitele flikru c -v kapitole 4.1 je v parametrech napájecího uzlu uveden zkratový výkon, který je následně ve výpočtech uvažován jako zkratový výkon v místě připojení posuzovaného zdroje, přičemž v textu chybí zdůvodnění. Zadání práce bylo splněno. Student pracoval samostatně, dílčí výsledky prezentoval a konzultoval. Rozsah použité literatury je odpovídající, zdroje jsou řádně citovány. Formální i grafická úroveň práce jsou vyhovující. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
76

Posudek oponenta

Topolánek, David

Předložená diplomová práce se zabývá problematikou posuzování připojitelnosti nových zdrojů do distribuční soustavy vysokého napětí. Více než 60% práce je zaměřeno na teoretický popis, který je zaměřený na podmínky připojitelnosti a přehled obnovitelných zdrojů elektrické energie, což je ve shodě se zadáním práce. Nutno však podotknout, že klíčovým přínosem práce je posouzení připojitelnosti FVE do soustavy VN, kde považuji popis okolností tohoto cíle za nedostatečný, viz připomínky k práci, a rovněž i rozsah/časová náročnost provedení praktické části není významná a pouze stručně a mnohdy i nedostatečně komentuje výstupy z výpočetního SW. Dále není jednoznačné, zda model soustavy byl pro tento účel vytvořen, či byl využit již stávající. V práci dále postrádám seznam symbolů, jelikož některé parametry použité ve vzorcích nejsou definovány. Dále se v práci vyskytují pasáže s chybným skloňováním, které jsou příčinou obtížné srozumitelnosti textu. Negativně hodnotím i uvedení podstatných příloh práce jen v elektronické podobě. Rovněž nesouhlasím i s poslední větou závěru, kde obsah, popis a kvalita zpracování práce vylučují využití práce jako podklad pro navýšení připojitelného výkonu a další uvedené. Výtky k práci: Obr. 2.2 není vysvětlen Popis rovnice 2.1 chybí Str. 39 – chybný odkaz na obr. 2.9 Chybí schéma posuzované výrobny včetně detailu vyvedení výkonu do VN soustavy (detailní parametry komponent výrobny) Obr. 3.2 je nečitelný Str. 51 – kapacita C1 je nečitelná Chybný postup výpočtu 4.9 a 4.11 Dotazy: Str. 24 – činitel flitru c není vysvětlen, přičemž je klíčový - vysvětlete co vyjadřuje, jaké hodnoty nabývá a proč Vysvětlete, jak dochází ke snížení úrovně HDO vlivem provozu zdrojů, v práci není objasněno, uveďte příklad. Proč je u obr. 1.3 větší omezení Q než u obr. 1.1 a 1.2 Popis vzorce 1.4 neodpovídá symbolice, uveďte o jaký zkratový výkon se jedná, co znamená dS – jak souvisí s flikrem Obr. 2.10 – vysvětlete význam transformátoru 0,4kV na 400V Vysvětlete jaký Sk používáte ve vzorcích 4.9 a 4.11 a proč Proč není posouzen útlum HDO na příkladu v části 4.1 Vysvětlete k čemu je dobrý obrázek 4.4 Obr 4.6: Proč je největší gradient kolem účiníku 1, Sk se předpokládá konstantní Str. 61: Proč je rozsah Q omezen jen na 0,936 oproti dříve uvedenému 0,9, co znamená červená zóna v Obr. 4.7

Navrhovaná známka
E
Body
55

eVSKP id 151315